Po výbuchu se v pátek ráno u Krupky propadl strop staré důlní budovy. Uvnitř to zasypalo lidi, kteří teď volají o pomoc. Kolik jich tam je, nikdo neví. S takovým oznámením se museli vypořádat pracovníci na operačním středisku hasičů. Na místo obratem vyslali řadu jednotek z Teplicka a Mostecka. Nikdo z nich do příjezdu ke kouřící ruině netušil, že šlo o prověřovací cvičení.

Jeho cílem bylo vyzkoušet připravenost jednotek na podobnou situaci, která občas v reálném světě nastane. „Domluvili jsme se s majitelem bývalé šachty, že ještě před demolicí objektu zde něco takového uspořádáme. Chtěli jsme ověřit koordinaci jednotlivých jednotek při zásahu. Zapojili se profesionální i dobrovolní hasiči,“ uvedl Zdeněk Bláha, který celou akci se svými kolegy vymyslel a připravil.

Aby byla zachována při zásahu bezpečnost, přivezli hasiči na místo dva speciální vyprošťovací kontejnery, které mají k dispozici v Teplicích a Mostě. „Vybavené jsou uvnitř různými podpěrami, které se dají dle potřeby kombinovat. Zasahující tým jimi postupně musí vyztužit vstupní prostory a následně chodby, kudy probíhá zásah,“ popsal na místě postup ředitel teplických hasičů Adolf Langer.

Vyhledat zraněné osoby byla práce pro kynology, kteří s hasiči v takových případech spolupracují. „Je to dobrovolná činnost. Když je vyhlášený poplach, položím ve své práci propisku a jedu se psem na označené místo. Zvíře je na podobné situace vycvičené. Dokáže osoby vyhledat podle pachu,“ sdělila Petra Řeháčková, majitelka retrívra jménem Semmy. Kynologové se psy v šachtě označili sedm míst, kde byly živé osoby. Dvě figuríny pak simulovaly mrtvé lidi.

Všichni mají svůj úkol

Každý zasahující hasič má v podobných situacích od velitele zásahu přesně určený úkol. Potřební jsou v takovém případě i tzv. pozorovatelé. Poznáte je podle toho, že postávají opodál, aby měli objekt na očích a na šňůrce okolo krku jim visí píšťalka.

„I na nich závisí bezpečnost zasahujících lidí uvnitř. Mají za úkol sledovat vytyčenou část domu a v případě, že uvidí narušení statiky, sebemenší pohyb stěn nebo střechy, musejí hned zapískat. A to je signál pro záchranáře uvnitř, že musejí okamžitě ven,“ vysvětlil Stanislav Kvasňa z HZS Teplice.

Všechny figuranty, kteří představovali zraněné a zavalené osoby, se podařilo při cvičení vyhledat a postupně vynosit ven na bezpečné místo, kde by si pak dotyčné v reálu převzala záchranka. Jedním z těch, kdo si vyzkoušel, jaké to je být odkázán na pomoc záchranářů, byl David Kašpar. „Simuloval jsem zlomeninu klíční kosti a zranění pánve. Je to zajímavé vidět to i z druhé strany. Čekáte, co s vámi vlastně bude. Je to dost náročné na psychiku,“ vylíčil pocity osoby v sutinách mladý hasič z Oseka.

Objekt padne k zemi

Pro prověřovací cvičení si instruktoři vybrali opuštěný objekt mezi Krupkou a Proboštovem, který v minulosti fungoval jako správní budova dolu Britannia s označením 5. Těžba v této lokalitě skončila uzavřením jámy v roce 1931. Dnes ruinu vlastní soukromník a připravuje demolici. Podle místních se do polorozpadlého objektu občas podívají bezdomovci, kteří tu hledají útočiště především v zimních měsících. Už několikrát zde hořelo, o čemž vypovídají černá torza střechy a okenních rámů v cihlové budově.