Kvetoucí sakury kolem Krušnohorského divadla v Teplicích.Kvetoucí sakury kolem Krušnohorského divadla v Teplicích.Zdroj: Deník/Zdeněk Traxler

Pro likvidaci byly určené čtyři stromy, kromě růžokvětých sakur také dva smrky. Dagmar Teuschelová, která má odbor životní prostředí v Teplicích na starosti, k pokácení stromů uvedla, že ohledně dvou sakur a dvou smrků proběhlo klasické správní řízení. Do něj se přihlásil i jeden místní spolek, který měl různé požadavky a těm bylo podle Teuschelové vyhověno. Na dřeviny byl zpracován dendrologický posudek. Vydáno k tomu bylo pozitivní stanovisko památkové péče.

Co je důležité, aby zaznělo, podávám v plném znění ze strany odpovědných lidí z magistrátu. "Všechny 4 dřeviny byly nemocné. Smrky proschlé, navíc napadeny mšicí smrkovou. Sakury měly, vzhledem ke své dispozici v terénu a velikosti, tzv. škrtící kořeny. Kořenové náběhy již také byly poškozeny a jedna sakura byla navíc zasažena „infekčním patogenem“ (lesklokorka ploská - houba), který by se mohl přenést na další dřeviny v okolí," informovala v rámci vysvětlení, proč musely stromy pryč, paní Teuschelová.

Z akce bleší trh v Teplicích, v Prádelně, Sládkova ulice.
Bleší trhy dělám druhým rokem, ale takovou návštěvnost nepamatuji, zadařilo se

V argumentech pracovnice z magistrátu pokračovala tím, co taková škodlivá houba s napadenými stromy dělá."Dřevní hmota zasažená infekcí této houby je výrazně světlá a ztrácí na hmotnosti. V první fázi infekce zůstává dřevo pevné, nicméně významně se snižuje jeho pružnost. V následujících fázích tlení dochází k vláknitému rozpadu dřeva a vzniku dutin. Tato houba patří mezi ranové parazity šířící se na nové hostitele za pomoci větru. Infekce tedy proniká skrze mechanická poškození. Následně způsobuje rychlou degradaci dřeva, která je nejintenzivnější v místě největších plodnic."

Taková je vysvětlení ze strany radnice, které stojí za likvidací diskutovaných stromů vedle DK Teplice.

Zákoutí pod rozkvetlými sakurami v Podbořanech.
Sakury jsou ozdobou jara a inspirací pro básníky. Včelám však neprospívají

Lidem se uřezání okrasných sakur, které v létě nejenže růžově kvetly, ale také dělali v daném prostoru kolonády stín, vůbec nelíbí. Což je pochopitelné. Řada z "křiklounů" ale nezná pozadí. Pokácení označují za barbarství.

"Někomu se nechtělo uklízet ty květy, tak ten strom zlikvidovali." Nebo, "No jo, to si zase někdo chtěl udělat místo pro nic za nic." I takové jsou komentáře na teplickém Facebooku pod fotkami pařezů.

Bude náhrada 

Každopádně z města přišla ještě příznivá zpráva, že za pokácené dřeviny byla orgánem ochrany přírody nařízena náhradní výsadba. Do prostoru po dvou sakurách bude vysazena jedna, aby v budoucnu mohla lépe prosperovat a opět vytvořila „dominantu“ před domem kultury. Za smrky bude vysázeno 15 ks keřů bobkovišně. Náhradní výsadby budou provedeny za optimálních klimatických podmínek ještě letos koncem jara, nejspíše někdy v průběhu května.

Tohle vám možná uniklo: 

Zdroj: MěP Krupka

Více k tomu zde: Oběsím se, zavolal muž z lesa strážníkům v Krupce. Hlídka ho našla, a oživila