Výsledky testů z podezřelého chovu nosnic v Ústeckém kraji, provedených kvůli případům salmonelózy na Plzeňsku, potvrdily výskyt bakterií Salmonella Enteritidis.

Jiný druh salmonely

Jenže, ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství zjistili, že typ salmonely u drůbeže se neshoduje se salmonelou, která byla nalezena na Plzeňsku v neumytých jídelních miskách po přípravě špaget a na skořápkách vajec, uvedl Petr Kejchal, tiskový mluvčí Státní veterinární správy (SVS).

„Bakterie, jimiž se lidé nakazili, tudíž nepocházejí z výše uvedeného chovu na Ústecku," zdůraznil Kejchal.

Hejno musí utratit

Dodal, že v hospodářství, v němž se potvrdil nález salmonely ve vzorcích u jednoho hejna, byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření.

„Chovatel z Ústecka nemůže dodávat čerstvá vejce do oběhu. Hejno bude utraceno Pohotovostním střediskem pro mimořádné situace (SVS) v Brně, a neškodně odstraněno v asanačním podniku.

Distribuce vajec z podezřelého chovu byla pozastavena ještě před laboratorní analýzou vzorků," dodal k situaci Kejchal.

Výskyt salmonely v Ústeckém kraji klesá

Salmonelóza je průjmové onemocnění. Způsobují ho bakterie rodu Salmonella, které se do těla dostávají při jídle. Projevuje se střevními potížemi. Ohroženi mohou být zejména starší, nemocní a oslabení lidé a malé děti. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Krajská hygienická stanice v Ústí n. L. evidovala např. v roce 2002 celkem 2130 případů, ale v roce 2008 již počet evidovaných onemocnění klesl pod 1000 a loni bylo zaznamenáno jenom 608 případů.