Osmdesát metrů má mít do výšky a stát má hned vedle stávající plavecké haly. Vyvolává už od svého prvního zveřejnění záměru výstavby řadu emocí a diskuzí.

Na základě rozhodnutí krajského úřadu, který vrátil k opětovnému projednání v Teplicích již schválenou výjimku na výstavbu takto vysokého domu, dostali lidé z bezprostředního okolí znovu šanci se vyjádřit k této stavbě. Jde o účastníky řízení. A seznam obsahuje desítky jmen.

Výjimka se podle dokumentu zveřejněného na úřední desce města Teplice týká: „zmenšení odstupové vzdálenosti navrhované stavby od stávajících sousedících staveb pro bydlení, jejichž okna obytných místností jsou v protilehlých stěnách."

Stavba samotná má od svého začátku odpůrce i příznivce.

K těm, kterým nevadí, se řadí také primátor města Jaroslav Kubera, ale je třeba také pro férovost podotknout, že on hned vedle uvažovaného vysokého Šanovského prstu nebydlí. „Není to žádný typický panelák, kterých tu jsou plná sídliště. Podle obrázku to je pěkná stavba," říká.

Zamlouvá se mu i fakt, že hned vedle je v plánu investora veřejný nekrytý bazén, po kterém v Teplicích lidé v létě po zrušení koupaliště v Zámecké zahradě prý tolik volají.

Za protistranu vystupuje zastupitel Teplic Tomáš Jarolím. Ten dokonce požaduje po vedení města čistku na stavebním úřadu. „Připomínek mám hodně," říká Tomáš Jarolím.

Vše se teď tedy motá okolo toho, zda bude potvrzena výjimka pro stavbu Šanovské věže, za kterou stojí teplický podnikatel Jaroslav Třešňák a nakreslený návrh renomovaných architektů z MiSe Teplice. Stavitel už má povolení ke stavbě, ale zatím pouze pro sedmipatrový dům. Kvůli změně projektu na výškový osmdesátimetrový dům s dvaadvaceti patry, teď potřebuje od úřadu nové povolení, respektive schválit výjimku zda tak vysoká stavba může vyrůst u domů v okolí.

Právě pouze s výjimkou (což vychází ze zákona) může investor žádat o změnu územního rozhodnutí, pak s tím souvisí také následné vydání nového povolení ke stavbě.

To vše ale představuje další papírovou válku. Teď je ve hře zatím „pouze" výjimka. Nikdo teď neschvaluje, zda už se může stavět nebo nikoliv. Pouze to, zda zde něco takového může vyrůst a zda to lidem v okolí vadí či nikoliv. Například kvůli tomu, aby jim nešel do oken stín místo sluníčka. S tím vším ale už počítali architekti, kteří studii připravovali. A mají vše propočítáno tak, aby stavba stála tam, kde může.(pem)