Pro Patrika a Kateřinu je Adámek vymodleným potomkem. Před třemi lety přišel na svět jako úplně zdravé miminko. Po roce bezproblémového života však u něj nastaly zdravotní komplikace. Jeho nemoc nakonec otočila život rodiny o 180 stupňů.

Podle maminky Kateřiny Hlousové vše začalo nevinně. „V 11 měsících dostal horečky. Zprvu to vypadalo na normální angínu. Postupem času ale bylo vše jinak. Po mnoha hodinách zhoršování zdravotního stavu a řady různých vyšetřeních byla diagnóza jasná. Lékaři u syna diagnostikovali herpetickou meningoencefalitidu,“ vypráví Adámkova maminka.

Jde o virové onemocnění, které je nejzávažnějším typem ze všech zánětlivých onemocnění mozku. Postihuje děti i dospělé. Herpetická meningoencefalitida má velmi těžký průběh a komplikovaně se diagnostikuje. Původcem je herpes virus, který normálně způsobuje opar v okolí úst nebo pásový opar. Přenáší se slinami, krví nebo genitálními sekrety.

S Adámkem to nevypadalo dobře. Lékaři udělali, co mohli. „Díky profesionalitě lékařů a bojovnosti Adámka jsme se po 4 týdnech v nemocnici dostali domů v relativně normálním stavu, kdy nic neukazovalo na další komplikace,“ vzpomíná Kateřina. Klid v rodině ale bohužel trval pouze 24 hodin. „Pak se zdravotní stav syna zhoršil natolik, že jsme opět skončili v nemocnici a během několika dní pak Adámek téměř na pokraji svého života,“ líčí žena nepříjemné chvilky. Rodičovství si představovala úplně jinak.

Nic nevzdala a s tatínkem bojovala po boku svého syna dál. „Stanovení diagnózy tentokrát nebylo tak lehké a lékaři dokonce několik dní tápali, co vlastně Adámkovi je. Po mnoha vyšetřeních se diagnóza přece stanovila. Anti-NMDAR encefalitida (vzácné postižení centrálního nervového systému – pozn. red.), z čehož vycházel následný nutný urgentní převoz do Prahy na dětskou neurologii,“ líčí dál. V Praze klučina strávil 2,5 měsíce na ARO a následně 3,5 měsíce na neurologii.

Krampus show pro Verunku v Hrobčicích, sobota 8. ledna 2022.
Při hodinové show měli na hlavě i s rohy přes 10 kilo, udělali to pro dobrou věc

Přes komplikace a náročnou léčbu si Adámek své místo na světě vybojoval. Přežil s trvalými následky. Obě nemoci způsobily trvalé poškození části mozku, psychomotorickou retardaci a epilepsii. Adámek neleze, nesedí ani nechodí, ale díky usilovnému cvičení, lázním a neustálé 24hodinové péči dělá pokroky.

Pro návštěvy lékařů, dojíždění na cvičení a také speciální rehabilitace v lázních Kateřina s Patrikem potřebují pro svého syna auto. „Potřebujeme větší z důvodu dostupného potřebného prostoru a pohodlí pro Adámka, který rychle roste a je potřeba stále více místa i pro převoz pomůcek,“ uvádí maminka. Veřejnou sbírku vyhlásila prostřednictvím webové platformy Donio. Tam je také možné získat bližší informace, včetně čísla transparentního účtu, na který je možné přispívat. Sbírka běží od konce loňského roku. Během dvou měsíců je potřeba nasbírat cílovou částku 600 tisíc korun. V neděli 9. ledna bylo na kontě transparentního účtu téměř 50 tisíc korun.