Chodbou se nese zvuk vrtačky a klepání kladivem. Dveře dílny v prosetické základní škole, kde právě probíhá pracovní vyučování, jsou otevřené. „Tu vrtačku si více narovnej," radí svým žákům učitel Martin Hudeček.

Do školy v Proseticích jsme přišli v době, kdy zde žáci pod dohledem svého učitele právě renovovali jednu z boudiček pro psy v útulku. „Útulek v Žimu nám poskytl materiál pro potřebné opravy," říká Martin Hudeček, a přitom okem sleduje, jak se s prací jeho žáci vyrovnávají.

Práce v dílně, kde renovovali psí boudy. „Hlavní část práce udělali žáci z tříd s LMP (lehce mentálně postižení pozn. red.). Mají vyšší časovou dotaci na pracovní vyučování," pokračuje učitel.

Aby se mohli do práce pro útulek intenzívněji zapojit i žáci z klasických tříd, kteří mají v rozvrhu méně hodin pracovní výchovy, uspořádala škola tzv. projektový den. Vše proběhlo v dílnách školy.

Práce na boudičkách se staly součástí vánoční sbírky, která se stala v základní škole v Proseticích jedním z témat na měsíc listopad.

Sbírku po celé škole zorganizovala učitelka Dana Karrmanová.

Jednotlivé třídy se zapojily. Třeba 7.A. „Jednotlivci přispěli převážně granulemi a pamlsky. Zároveň jsem vybrali mezi sebou přibližně sedm set korun, za které jsme šli společně nakoupit krmení pro zvířecí mazlíčky," uvedla učitelka Andrea Štofčová za své sedmáky.

Nasbírané věci se daly do pytlů a připravily k odvozu do útulku.Pro hromadu nasbíraného krmení pro zvířata v útulku Žim si do školy přijeli v minulých dnech zástupci Nadace Tlapka. „Za takovéto sbírky děkujeme," řekla za nadaci Petra Horáčková. „Zvířata v útulku v Žimu spotřebují za měsíc přibližně tunu krmení," překvapila množstvím spotřebovaného materiálu.

Školáci prosetické školy se do sbírky zapojili dobrovolně. Jednou z těch, která přispěla na opuštěná zvířata, byla Líza. „Je mi jich moc líto. Mám doma kočičku a z jejího krmení jsem jí něco odebrala. Mám zvířátka moc ráda. Kdyby to šlo, přinesla bych toho víc," napsala Deníku. Zapojila se také třináctiletá Kristýnka. „Myslím, že jsme toho vybrali hodně. Někdo dal pamlsky, jiný jídlo, další přinesli hračky a deky. Každá pomoc se počítá," komentovala sbírku školačka.