„Kolumbárium na pravé straně se postavilo před šesti lety. Podařilo se ho citlivě umístit a oddělit zídkou, takže vypadá dobře a nijak nenarušuje ráz hřbitova. Stejně, jen zrcadlově na levou stranu od hlavní cesty postavíme kolumbárium nové, včetně živého plotu,“ ukázala nám místo, kde bude nové kolumbárium starostka Oseka Lenka Říhová. To současné už zájmu nestačí. Ostatně jednotlivá okénka i dvojokénka, kam se vejdou až čtyři urny, byla pronajatá mnohdy i dřív, než je lidé potřebovali.

„Máme v plánu generální opravu i nejstaršího kolumbária, které se stavělo někdy před dvaceti lety, tehdy spíš svépomocí a už je v havarijním stavu. Samotná zděná část není až tak nákladná, nejdražší jsou rámečky jednotlivých okének,“ ukázala nám starostka i kolumbárium č. 1.

Rada města nyní schválila výsledky výběrového řízení na výstavbu nového, v pořadí třetího kolumbária. Vybrána byla firma Amigo Brabec s nejvýhodnější cenovou nabídkou 946 tisíc korun.

Jak informoval Vojtěch Mašek, jednatel SMO, s.r.o., osečtí občané projevují o tuto službu stálý zájem a je nutné počet schránek rozšířit.Výstavbou nového kolumbária k současným 312 místům přibude dalších 105 nových. Poplatky za pronajaté místo se liší podle jeho umístění a velikosti. V prostoru starého kolumbária zaplatíte dnes nájem 500 Kč na dobu 10 let, u novějších míst záleží na velikosti za menší zaplatíte 2 tisíce Kč, za větší o 1 000 Kč více, vždy jde o nájem na dobu 10 let.

Součástí hřbitova je i rozptylová loučka, kterou pozůstalí mohou zvolit k poslednímu rozloučení se zesnulým a která umožňuje smuteční obřad tzv. rozptýlením.(ot)