Psal se 25. květen roku 1952, kdy z dolní stanice vyjela do svahu na laně první sedačka, aby během patnáctiminutové jízdy překonala převýšení téměř půl kilometru. Od té doby přepravila dnes již unikátní lanovka v Krupce nemálo turistů i místních obyvatel.

Byl mezi nimi i malý Honzík, který je velkým fanouškem do lanovek. A maminka ho v tom podporuje. „Doma má zmenšený model lanové dráhy Tiroler Zugspitzbahn vedoucí na nejvyšší horu Německa Zugspitze a na vlastní kůži vyzkoušel lanovek již pěknou řadu, například na Kleť, Klínovec, Kramolín na Lipně, Černou horu v Krkonoších, Fichtelberg v Německu a Sternstein v Rakousku. Když jsme dostali možnost podívat se na Komáří vížku, neváhali jsme ani minutu," říká Pavlína Čudková.

50 TISÍC CESTUJÍCÍCH ROČNĚ

Ročně lanovka sveze zhruba 50 tisíc cestujících, kteří po většinu cesty projíždějí lesem, před vrcholem se však ocitnou mezi domy Horní Krupky – v prostředí pro horskou lanovku značně neobvyklém. Technické parametry krušnohorského unikátu odpovídají dalším lanovkám typu VR-101.

Je poháněn motorem o výkonu 55 kW, sedačky se pohybují rychlostí 2,5 m/s, ve stanicích se automaticky odepínají od lana a zastavují na zvláštní kolejnici, aby mohli cestující v klidu vystoupit nebo nastoupit.

„Jednou z nezanedbatelných předností lanovky je určitě ekologičnost takovéto dopravy," uvádí v knize vydané již před pěti lety k výročí lanovky Zdeněk Seifert z městské společnosti Sport Krupka, která provoz lanovky spravuje. „Jediné, co na úbočí Komárky vzniká za „emise" z provozu, je malá ozvěna z klapání sedaček na traťových podpěrách," dodává.

Za jasného počasí a dobré viditelnosti lze z terasy na Komáří vížce, v cílové horní stanici, dohlédnout až na vrcholky Krkonoš a jako na dlani zde můžete vidět České středohoří. V letním období jsou zde ideální podmínky pro turistiku, vyjížďky na koních, cykloturistiku a paragliding. V zimě je pro návštěvníky k dispozici lyžařský areál, sjezdovky se třemi vleky, upravené běžecké tratě.

Už jako malý kluk jezdil touto lanovkou dnes už padesátiletý Josef z Teplic. Je tedy o patnáct let mladší, než kovová lanová babička v Krupce. „Můj stroj v těle ale už není v tak dobrém stavu, jako je nepochybně mechanismus naší lanovky," glosuje na její adresu. „Ať nám tady v okrese dělá dobrou reklamu i nadále," přeje si padesátník z Teplic.