Bruno Ganz v roli diktátora už nepeskuje své generály kvůli obraně Berlína, ale ukradenému babiččinu řetízku, aby poté rozhodl, co má kuchařský učeň z ústecké Střední školy obchodu, řemesel a služeb říci. Právě tam se odehrával poslední díl oblíbeného pořadu se Zdeňkem Pohlreichem.

Jak to ale bylo doopravdy a jaké bylo pozadí natáčení? „Hovořil jsem s ním já i výchovná poradkyně, a ukázalo se, že si to celé vymyslel. Prý chtěl být se šéfem Zdeňkem Pohlreichem. Teď ho všichni uživatelé sociálních sítí a na internetu svlékají z kůže. Strašně tím trpí on i celá jeho rodina. Přitom ten pořad není o řetízku, ale o vaření. Je nám to líto," poznamenal Pavel Caitaml, ředitel školy.

Scénka s řetízkem se stala terčem řady vtipů.

Natáčení pořadu začalo už loni v říjnu. Trvalo pět dní a skončilo na Větruši. „Pro naše učně byl Zdeněk Pohlreich jako celebrita, vítali ho s nadšením. Přitom vůbec nemá takové manýry. Jakmile vypne kamera, je z něj zase normální chlap," popisoval ředitel školy, jejíž žáci obsluhovali i českého prezidenta Miloše Zemana.

Ovšem během natáčení, to je jiná. Platí, co řekne režisér Martin Dušek a slavný kuchařský mistr ho poslechne na slovo. „Až jsme některé věci prostě museli odmítnout, protože tak to prostě ve školství nechodí," poznamenal Jiří Procházka, který poskytoval štábu technické zázemí.

Režisér třeba chtěl, aby žáci byli drzejší a hlučnější, aby to sedlo do formátu pořadu. To ovšem škola odmítla. „To se mohou dohadovat v hospodě s majitelem. My je k tomu nevedeme. On nemohl kolikrát pochopit proč. Ale existují nějaké normy, hygiena, bezpečnost práce a tak dále," poznamenal ředitel.

Scénka s řetízkem se stala terčem řady vtipů.

Natáčení trvalo pět dnů a ne všechno se do výsledného dílu dostalo. Třeba to, že si Zdeněk Pohlreich zahrál v místní tělocvičně se zástěrou kolem pasu softbal. Přitom uklouzl a natáhl se na parketu jak dlouhý, tak široký.

„V jednu chvíli se rozčiloval, že žák neumí zapnout konvektomat a pak, když ho chtěl zapnout, tak to taky neuměl. Jiné scény se zase musely točit několikrát jako ve filmu. Třeba ta, jak se tam s ním jedna naše žákyně hádá, to bylo trochu připravené, někdy to bylo málo emotivní, jindy zase špatné světlo," líčil ředitel Caitaml své zážitky.

Když se pak Pohlreicha ptali, zda by vařil a učil ve škole, prý ne. Neměl by na to nervy. Ale hvězdu učňům dal.

Scénka s řetízkem se stala terčem řady vtipů.