Šéf policie: Ve Velebudicích se učí extremisté
Most – Střední škola technická v mostecké čtvrti Velebudice, která je jednou z takzvaných páteřních škol Ústeckého kraje, je podhoubím extremistických hnutí. Uvedl to šéf mostecké policie Jiří Volprecht při čtvrtečním zhodnocení kriminality za loňský rok před zástupci médií.
Akcí nacionalistických uskupení se podle Jiřího Volprechta účastní řada absolventů školy i deset až 15 současných žáků. Škola problémy připouští.
Do Velebudic Ústecký kraj od loňského léta převedl i žáky z učiliště z Meziboří, čímž se problém podle policie ještě zvětšil. „V Meziboří studovala řada lidí z Litvínova, kde je také silné centrum podobných aktivit, a teď přesídlili do jednoho velkého areálu. Je to podhoubí podobných hnutí,“ řekl Jiří Volprecht. Očekávaly se možné střety, k těm ale nedošlo.
Teď má škola zhruba 1200 žáků. Například na akcích pořádaných krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti se v poslední době schází tvrdé jádro, které čítá kolem 200 lidí z celé země. Policie odhaduje, že velebudickou školou prošly řádově desítky z nich.
Ve škole pracují i kriminalisté
„Spolupracujeme s vedením školy, které nám dává signály, že tam nějaké potyčky extremistického rázu byly,“ dodal šéf mosteckých policistů.
„Snažíme se situaci kontrolovat a dokonce bych řekl, že se zlepšuje, ale je to těžké. Jakmile je jeden takový případ ve třídě, další k němu často začnou inklinovat,“ řekl zástupce ředitele školy Karel Vokáč. Na problém se podle něj přišlo i díky tomu, že jeden z oborů vyučují pracovníci mostecké kriminálky.
Kraj odmítá odpovědnost za svou školu. „Policií zaznamenaný příklon některých studentů k extrémismu je ve své politováníhodnosti vlastně logický. Příčina je jasná. Tam, kde se dlouhodobě neřeší problémy v sociálně vyloučených lokalitách, dochází k nárůstu počtu negativních jevů a jednou z reakcí okolní společnosti je bohužel i extrémismus,“ uvedl Petr Jakubec, radní Ústeckého kraje. Podle Jakubce Ústecký kraj netoleruje na svých školách jakékoli projevy extrémismu.
Váží si spolupráce
Proti čtvrtečnímu prohlášení policejního šéfa o extremismu ve Velebudicích se včera škola ohradila. Policie následné své vyjádření zjemnila. „Mostecká policie si cení velice toho, že vedení školy samo na případné problémy protiprávního charakteru ve škole poukazuje a s policií spolupracuje,“ uvedla včera mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Policisté prý nechtějí školu nikterak poškodit. Postoj vedení školy, kdy se snaží o prevenci a zdravé prostředí, je podle mluvčí naopak zapotřebí vyzvednout a ocenit.
Vedení mostecké policie považuje za nutné reagovat na články, které vyšly v některých včerejších (pátečních, pozn. red) periodikách pod názvem Mostecká SŠ technická je podhoubím (líhní) extrémismu. Informace takto prezentována může poškodit dobré jméno této školy a nebylo úmyslem vedoucího Územního odboru mostecké policie školské zařízení v Mostě - Velebudicích diskreditovat. Na čtvrteční tiskovce pro novináře se hovořilo o trestné činnosti za rok 2011. Mimo jiné byla zmíněna i kriminalita na úseku extrémismu. Tato trestné činnost na Mostecku je, policie ji nepopírá a kriminalisté ji úspěšně odhalují. Vedoucí mostecké policie zmínil a vyzvedl v této souvislosti hlavně preventivní činnost policie, která se právě na této škole s ohledem na zjištěné skutečnosti provádí v některých třídách školy, která má kolem 1200 žáků. Besedy, přednášky a semináře mají hlavně zvýšit právní vědomí žáků, z nichž někteří sympatizují se skupinami krajní pravice a zapojují se do jejich akcí. Hovořil o počtu jen 10 – 15 osob, které ke krajní pravici inklinují a z nichž většina je bývalými žáky. Zmínil potyčku u školy, která se stala v únoru roku 2011, a na kterou policii upozornilo vedení školy. Od té doby nebylo ve škole zaznamenáno žádné extrémistické protiprávní jednání. V září byla škola sloučena s mezibořskou střední školou. I když došlo k nárůstu počtu žáků a očekávaly se možné střety, k žádnému nakonec nedošlo.
Mostecká policie si cení velice toho, že vedení školy samo na případné problémy protiprávního charakteru ve škole poukazuje a s policií spolupracuje. Policie tak následně může operativně reagovat nejen coby represivní složka, ale zaměřuje se v prvé řadě zejména na prevenci, která by mladým žákům ve škole pomohla zvýšit jejich právní vědomí. Policisté do školy dochází pravidelně 1x měsíčně na poradu s vedením školy. Od roku 2011 realizují ve třídách preventivní aktivity. Je nutné si uvědomit, že v zařízení, kde je taková koncentrace žáků, k protiprávnímu jednání může dojít. Je pak na vedení školy, jak se zjištěnými skutečnostmi naloží. A podle vedení mostecké policie zástupci největší školy na Mostecku zvolili tu nejlepší cestu pro to, aby ve škole fungovalo zdravé prostředí. V žádném případě nebylo úmyslem předaných informací novinářům na tiskovce školské zařízení ve Velebudicích pohanit, ale naopak postoj vedení školy vyzvednout a ocenit.
nprap. Ludmila Světláková, mluvčí Policie ČR v Mostě
Naše škola nebyla, není a troufám si tvrdit ani nikdy nebude „líhní“ jakýchkoli extrémistů. Společně s Policií ČR velmi aktivně a úspěšně pracujeme na tom, aby na půdě školy nebyl prostor pro žádné projevy extrémních hnutí.
V článku je účelově spojováno také slučování středních škol v našem regionu, konkrétně šíření extrémismu a spojení Střední školy technické Most se školou v Meziboří. Musím konstatovat, že když jsme byli v souvislosti se začleněním mezibořské střední školy policií informováni o tom, že k nám spolu se studenty tohoto zařízení přejde i skupina stoupenců extrémistických hnutí, úspěšně jsme zabránili případnému rozšíření těchto projevů do naší školy. Kontroly a hlídky policistů v areálu školy, zvýšená pozornost pedagogů, preventivní program přednášek i důsledné dodržování školního řádu se ukázaly jako velmi účinný způsob prevence. Navíc musím konstatovat, že příznivci extrémních hnutí si z mezibořské školy přinesli nejen extrémní názory, ale také velmi špatné studijní návyky a tak všichni přibližně během jednoho roku z naší školy odešli.
Spolupráci s Policií ČR hodnotím jako ředitel SŠT Most velmi kladně. Díky ní jsme v letošním školním roce nezaznamenali žádný případ extrémismu nebo s ním spojeného násilí.
V loňském školním roce byl řešen pouze jediný takový případ, ke kterému došlo 13. 1. 2011 v odpoledních hodinách mimo areál školy. V souvislosti s ním vedení školy ihned kontaktovalo Policii ČR Most, se kterou případ řešilo. Při šetření případu se zjistilo, že zhruba polovina účastníků incidentu nebyla žáky Střední školy technické Most. Ti z aktérů události, kteří byli studenty SŠT Most, byli následně v rámci správního řízení vyloučeni.
Dovolím si tvrdit, že z tohoto příkladu jasně vyplývá, že žádné projevy extrémismu nebo násilí nejsou v naší škole tolerovány. Při jejich prevenci spolupracujeme kromě Policie ČR také s Ústeckým krajem, který má jako zřizovatel školy na těchto aktivitách pochopitelně zájem. Je nutné připomenout, že na SŠT Most studuje v současné době přibližně 1200 žáků. Vzhledem k tomuto počtu lze bezesporu konstatovat, že negativní společenské jevy, včetně extrémismu, se v porovnání s jinými obdobnými zařízeními prakticky nevyskytují.
Mgr. Jiří Škrábal
ředitel SŠT Most
ČTK a Miroslava Huláková