Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové se radní řídili stanoviskem výběrové komise, která v užším kole hodnotila osm kandidátů. „Komise se shodla jednomyslně," uvedla. Dodala, že nový ředitel smlouvu podepíše ve čtvrtek. Pro Petra Fialu funkce nebude nová. Je ekonomickým náměstkem KZ a od podzimu je pověřen řízením nemocnice.

Opozici se nový ředitel nezamlouvá. „Co říci na to, když radní do funkce jmenují trestně stíhaného člověka. Někoho, kdo je vlastně otcem tohoto holdingu. Hlubokou krizi Krajské zdravotní svým rozhodnutím jen prohloubili," uvedl zastupitel Jiří Řehák z hnutí Pro!Kraj.

Poslanec TOP 09 Michal Kučera považuje rozhodnutí za skandální. „Je výsměchem všem, kteří doufali, že vedení kraje se chce skutečně zasadit o to, aby řízení Krajské zdravotní bylo už konečně transparentní a efektivní," prohlásil.

Petr Fiala společně s dalšími čtyřmi lidmi čelí obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Podle policie způsobili nákupem přístrojů škodu 82 milionů korun, o dalších 38 milionů kvůli nim společnost přišla v souvislosti s výběrovými řízeními na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí. Fiala opakovaně tvrdil, že se cítí nevinný. „Asi to nakonec bude muset rozhodnout soud," uvedl.

Hejtman Oldřich Bubeníček uvedl, že Fialu jako nejlepšího vybrala komise i doporučilo představenstvo. „Problémy s trestním stíháním jsou dlouhodobé a my ctíme presumpci neviny," řekl.