Těšili se na nový byt, který si koupili. Téměř celý si ho stavebně přizpůsobili, což stálo nemalé peníze. Když měli vše hotové a mohli otevřít lahev šampaňského, tak je sousedé vytopili. Mokré stěny, na zemi voda. Vše začalo nanovo.

„Než jsme se zabydleli, tak jsme všude vymalovali a vyměnili podlahy. Udělali jsme novou kuchyň včetně linky, stěny v obývacím pokoji vyštukovali. A během jednoho dne to bylo pryč,“ líčí Kamila Zatloukalová z Teplic. „Všude jsme měli vodu. Když to pak vyschlo, tak jsme museli znova vymalovat celý byt, v ložnici a obývacím pokoji vyměnit nové podlahy. Vše zaplatila pojišťovna, ale ta práce nás mrzela,“ vzpomíná na nemilý zážitek mladá maminka dvou dětí.

Řemeslníci došli. Na rekonstrukci koupelny si počkáte přes sto dní

Práce na bytě si dělali z větší části sami. „Manžel je šikovný, takže na to nepotřeboval žádnou firmu,“ podotýká paní Kamila. Komplikace nastaly pouze v kuchyni, když potřebovali udělat obklady na stěnu. „Bylo docela složité na to někoho najít. Větší firmy měly čas až za pár měsíců. A když se manžel konečně s někým domluvil, tak ten pak nepřišel,“ zmiňuje Tepličanka trable při opětovné rekonstrukci bytu.

TISÍCE VOLNÝCH MÍST

Sehnat partu řemeslníků je v dnešní době problém. Pokud se třeba dnes rozhodnete, že zítra chcete předělat svoji koupelnu a sami to nezvládnete, máte smůlu. Nejsou lidi. V celé republice shánějí firmy přes úřady práce 63 tisíc řemeslníků a opravářů. Ve stavebnictví bylo koncem roku zhruba 17 tisíc volných míst, firmy pátraly především po zednících. Chybělo jim ale i 900 instalatérů či 500 obkladačů a podlahářů.

Jako „bokovkou“ při svém zaměstnání se prací s cihlami a maltou snaží přivydělat 33letý zedník Karel z Teplic. „Lidé si řeknou, jak by si to doma představovali a kolik na to mají peněz. Domluvíme se, co se nakoupí za materiál, a já se pak na to vrhnu ve svém volnu,“ říká. Práce ale Karel příliš nemá. Lidé chtějí spíše osvědčené firmy, které mají více dělníků, čímž se doba stavebního ruchu v bytě zkrátí.

Vnitřek karmy. Ilustrační foto.
Z karmy v Duchcově unikal plyn, v bytě ležel člověk v bezvědomí

Chybí lidé i v dalších oborech. Například Michal Dvořák z Teplic sháněl firmu pro výměnu motoru k posuvné venkovní bráně. „Volal jsem na začátku ledna a sdělili mi, že toho mají tolik, že čas budou mít až v létě. Nynější motor je už slabý a v mrazech bránu neutáhne. Tak mu musím pomáhat ručně. To znamená vystoupit z auta, posunout bránu, vjet před dům a pak ji zase zasunout,“ řekl Tepličan.

Stavební zásahy v bytech musejí odpovídat určitým pravidlům, mnohdy musíte žádat souhlas družstva. Pokud ale předěláváte koupelnu, pak je například podle instrukcí Okresního bytového družstva Teplice jedinou podmínkou rekonstrukce bez stavebního povolení to, že musíte zachovat stávající rozměry bytového jádra.

„A také rozměry manipulačních přístupových otvorů do instalačních šachet,“ informuje vedení družstva na svých webových stránkách.

Za běžnou rekonstrukci koupelny s modernizací vybavení zaplatíte v panelovém domě zhruba 80 tisíc korun. „Samozřejmě ale záleží na tom, co vše chcete rekonstruovat a jaký materiál zvolíte,“ podotýká muž, který už modernizoval řadu koupelen.

Kompletní přestavba s drahým vybavením vás může vyjít i na dvojnásobek běžné ceny.

Výluka, ilustrační foto.
Při výluce nahradí noční vlakové spoje autobusy