Snídaně, oběd i večeře bez práce. Posezení na balkoně či procházka po zahradě. Malý uklizený pokoj s pohodlným křeslem a stolečkem s květinou naaranžovanou ve váze hned vedle televize, na jejíž obrazovce právě běží tisící díl seriálu. Společná klábosení na chodbách. Taková je každodenní idylka domova důchodců. V Bílině však pro staré lidi zatím nesplněný sen.

Pokud si chtějí tamní senioři užít pohodové stáří v klasickém domově důchodců, musejí kvůli tomu opustit své město. Takové zařízení tu totiž chybí. Nemají ho třeba ani 50tisícové Teplice, kde ale tuto službu zajišťuje krajem řízená organizace Podkrušnohorských domovů sociálních služeb Dubí – Teplice. Neustále plno mají v Bystřanech, kde domov důchodců provozuje obec.

Stavbu zvažují

Radnice v Bílině o výstavbě vlastního zařízení uvažuje, ale panují obavy, že by místní senioři na bydlení neměli peníze. „Kraj by nás v tomto směru sice zařadil do sítě sociálních služeb, ale na provoz teď nedal ani korunu. Museli bychom to doplácet z rozpočtu města. Nyní je totiž v této oblasti do odvolání ze strany státu stop stav,“ uvedla starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Podkrušnohorský zoopark Chomutov
Malé lišče v Bílině neúspěšně volalo matku, skončilo v chomutovském zooparku

Města a obce budou muset se svými seniory začít počítat čím dál více. Z aktuální analýzy projektu Evropa v datech totiž vyplývá, že ve zdraví strávíme stále delší část života. Statistiky vykazují, že české dámy, které oslavily 65. narozeniny a dosud je nepřepadla závažná nemoc, stráví v dobré kondici průměrně dalších 8,5 roku života. Pánové pak 7,6 roku.

Jsou domy, ale ne domov

Bílina má pro své starší občany, kteří už neutáhnou velké byty, k dispozici domy pro seniory, kde je zajištěná doprovodná docházková péče. V případě klasických domovů důchodců pro lidi, kteří se už sami o sebe nepostarají, nemá radnice s žádnými provozovateli smlouvu. 

„Rodiny si to zajišťují samy. Třeba v Bystřanech, kde je ale čekací doba několik měsíců,“ dodala Schwarz Bařtipánová. To, že by městu kvůli stěhování do cizích domovů důchodců ubývali výrazně senioři, si starostka nemyslí.

Vyjít vstříc starším občanům se snaží i v Teplicích, kde má město pro seniory nebo osoby se zdravotním postižením k dispozici byty s regulovaným nájemným a docházkovou péčí. Podle primátora Hynka Hanzy to zde podobně jako v Bílině pro věkově starší obyvatele zatím kapacitně dostačuje. „Na radě města nárazově řešíme dvě, tři žádosti. Ne všem se hned vyhoví. Vlastní domov důchodců zatím nepotřebujeme,“ konstatoval. Zmíněné seniorské bydlení je v Teplicích třeba na okraji Prosetic nebo v Lipové ulici a také v panelovém domě na sídlišti Nová Ves.

Historické foto synagogy.
V Teplicích si připomněli 600 let života teplických Židů a vyypálenou synagogu

Klasický domov důchodců provozuje už 20 let obec Bystřany. Má klienty z celého Teplicka, žádosti ale chodí i z Prahy a dalších míst, zájem je veliký. Kapacitně pojme 200 klientů, o které pečuje 110 zaměstnanců.

„Poskytujeme dva typy sociálních služeb – Domov důchodců pro seniory a Domov se zvláštním režimem, kam přijímáme seniory od 65 let se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního onemocnění, což je Alzheimerova choroba a jiné typy demence a lehčí formy ostatních duševních onemocnění, ať už jsou to deprese nebo třeba úzkostné poruchy,“ uvedla vloni, když zařízení slavilo výročí 50 let, ředitelka Miroslava Barešová.

Letošní rok nepřeje pozorování Peseid stejně jako loni.
OBRAZEM: Nebeské divadlo. Noci ozařují Perseidy, podívanou kazí počasí