„Senioři chtějí umět komunikovat novými technologiemi, rozumět vnoučatům a zároveň rozvíjet svůj talent a zájmy. Nejvíc se proto zajímají o historii, svoje okolí, ale také o novinky ze světa informačních technologií či jazyky," sdělila mluvčí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, při které univerzita pro seniory v roce 1994 vznikla, Jana Šiková. Jedinou podmínkou pro zápis do kurzů je přitom věk uchazeče. Tomu musí být více než padesát let. Studenti univerzity třetího věku podle Šikové nejčastěji absolvují dva až tři kurzy za semestr. Jednotlivě předměty navštěvují zpravidla jednou týdně ve dvou až čtyřhodinových blocích. Zkoušky neskládají.

„Ročník studia 2013 2015 přináší řadu nových kurzů, ale zároveň i předměty staré v inovovaném kabátě. Cena za jeden semestr se pohybuje od 200 do 1000 korun podle zvolených kurzů," informovala mluvčí UJEP Šiková.

Seniory nejnavštěvovanějším kurzem na univerzitě je Náš Ústecký kraj vedený muzejníkem Martinem Krskem. „Věnuji se v něm tematickým oblastem, jako je architektura, průmyslová výroba, méně vážná, alternativní historie, já tomu říkám Co by, kdyby," vyjmenoval Krsek.

„Dějiny jsou příběh a já se je tak snažím lidem vyprávět. Až na story stavím fakta," popsal svůj způsob výuky historik.

Postarší studenty si prý nemůže vynachválit. „Občas vyučuji i klasické studenty, ale na univerzitě třetího věku panuje zcela odlišná atmosféra. Studenti jsou svědomití, o věci mají zájem. V pauze mezi přednáškami u mě stojí fronty, každý se chce podělit o své postřehy. Některé momenty novějších dějin přeci jen tito studenti prožili na vlastní kůži," připomněl Martin Krsek.

Ostatní pedagogové univerzity mu jeho žáky prý jen upřímně závidí.

Populární jsou dále přednášky z dějin umění, přírody Ústecka, porozumění hudbě. Velké oblibě se těší kurzy výtvarné, informačních technologií a digitální fotografie.

V letošním roce se k dvouletému studiu na univerzitě třetího věku zapsalo 570 seniorů. Podle informací univerzity jsou to lidé nikoli jen z Ústí, ale z celého regionu, nejčastěji z Děčínska a Teplicka, ale dojíždějí i z Mostecka a Litoměřicka.

„Pro studium univerzity třetího věku je také charakteristická převaha zájmu ze strany žen. V současné době jde o poměr 90 % žen ku 10 % mužů," prozradila Jana Šiková. (uve)

•Studium na univerzitě třetího věku je dvouleté. Zkoušky senioři neskládají.

•Po ukončení studia absolventi odpromují a získají certifikát.

•Letos se na univerzitu přihlásilo 570 lidí.

•Mezi nejoblíbenější kurzy patří Náš Ústecký kraj (125 studentů), Klíčové otázky dějin našich zemí, Světová náboženství, Dějiny umění, Geografie cestovního ruchu, Základy grafologie.