Takový případ se stal minulý týden v Krupce. 76letá žena tam odešla ze svého bytu ve čtvrtek kolem poledne na procházku. Zpět se už ale nevrátila.

„Do pátrací akce byl zapojen i policejní vrtulník s termovizí,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Informace o pohřešované šířil i místní rozhlas, publikovaly je noviny a zpravodajské weby. Bohužel pátrání nemělo šťastný konec. Ženu, která se léčila se stařeckou demencí, našli v pátek mrtvou.

„Příčiny smrti určí nařízená pitva. Cizí zavinění lze s největší pravděpodobností vyloučit,“ dodala mluvčí policie.

„NEJSME VĚZENÍ“

„Zatoulání“ lidí poměrně často řeší i v domě důchodců Na Výšině v Dubí. „Systém v Česku je takový, že pokud není člověk omezen na svéprávnosti, tak se může pohybovat, kde chce. My nejsme pionýrský tábor ani vězení,“ pronesl ředitel domova pro seniory Jaroslav Zeman.

Zdejší domov důchodců Na Výšině je velký. Čítá desítky pokojů. V areálu je velká zahrada, kde klienti i jejich návštěvy často a rádi relaxují.

„To, že se klient venku občas ztratí, aby se pak zase našel, se děje. Prostor i čas je pro některé z nich už hodně relativní. Samozřejmě v rámci našich možností se jim snažíme různě pomáhat, ale nemůžeme jim bránit, když se chtějí jít někam podívat,“ dodal Zeman.

Vedení domova důchodců zhruba tři čtvrtě roku nemuselo žádný podobný odchod bez návratu řešit. „Zaplaťpánbůh. Věřím, že to dlouho vydrží. Naštěstí se nám ještě nikdy nestalo, aby odešel někdo z uzavřeného oddělení,“ nechal se slyšet ředitel Zeman.

„Tam mají klienti vzhledem ke svým zdravotním problémům jiný režim. U nich by byl pobyt venku bez asistence velký risk,“ dodal šéf zařízení.

ROZHODNOUT MŮŽE JEN SOUD

To, že si občas nějaký senior udělá výlet do centra Dubí, potvrdil i velitel městské policie. „Většinou jsme první, kam pracovníci domova volají. Při řešení takovýchto událostí nám pomáhá znalost terénu i kamerový systém. V hodně případech taková záchranná akce končí dobře,“ poznamenal velitel dubských strážníků Tomáš Pykal.

Zbavit nebo omezit svéprávnost člověku může jenom soud. „Základním předpokladem pro vydání rozhodnutí o omezení svéprávnosti je, že jeho vydání musí být v zájmu člověka, jehož se rozhodnutí týká. Jsou různé stupně omezení. Soud si většinou před rozhodnutím nechává udělat lékařský posudek a dotčenou osobu chce vidět a vyslechnout,“ informoval advokát Pavel Jiřička.

Soudy o omezení svéprávnosti rozhodují na návrh zařízení, kde je osoba umístěna či na popud nejbližší rodiny.