Někteří důchodci v Dubí dostanou hodinky, které umí zachránit život. Penzisté si tak stiskem jediného tlačítka přivolají pomoc, ať se nacházejí kdekoliv.

Podle dubských strážníků by tak měly odpadnout problémy starých lidí, kteří žijí v bytě sami a při nějaké zdravotní komplikaci je pro ně složité se kohokoliv dovolat. Speciální technika bude financována z rozpočtu města Dubí.

„Starší žena upadla ve svém bytě a nemohla se postavit na nohy. Žena ležela na podlaze více než 24 hodin. Její volání o pomoc uslyšel až po nějaké době soused, který nám zavolal. Právě pro takové případy je technika určená,“ řekl velitel městské policie v Dubí Tomáš Pykal. Za poslední měsíc tu strážníci otvírali tři byty z podobných příčin, tedy že senior měl zdravotní komplikace a nebyl schopen si sám pomoci.

Hodinky, které se nabíjejí přes stojánek, vypadají jako ty běžné náramkové. Mají ovšem speciální tlačítko TÍSEŇ. Systém funguje tak, že senior stiskem tlačítka vyvolá u strážníků poplach.

„Okamžitě pak vidíme díky GPS jeho přesnou polohu a vzhledem k tomu, že hodinky jsou tzv. mluvící, tak s ním můžeme komunikovat. To nám umožňuje rychle zjistit, o jaký problém se jedná, a poslat na místo hlídku nebo záchranáře,“ vylíčil Pykal.

Jedny hodinky přijdou městskou kasu asi na čtyři tisíce korun. „Nákup jsme podpořili. Jde o techniku, která může zachránit život. Při zdravotních problémech hraje každá minuta svoji roli,“ podotkl starosta Dubí Petr Pípal.

V první fázi dostane náramkové hodinky asi dvacet až třicet seniorů. „Strážníci společně s pracovníky odboru sociálních věcí vytipují důchodce, pro které je zařízení vhodné. Pokud se hodinky osvědčí, můžeme přikoupit další,“ nechal se slyšet starosta.

Hodinky mohou fungovat jen díky propojení s pultem centrální ochrany. Právě ten se rozhodla městská policie po 14 letech zmodernizovat. „Nový pult bude mít více funkcí. I nadále na něj budou napojené všechny městské instituce, jako například školy či kulturní zařízení,“ uvedl velitel strážníků Tomáš Pykal.

Speciální SOS hodinky už tři roky mají v Břeclavi. Tamější strážníci jich vybraným lidem půjčili už zhruba devadesát. „Mohou si je brát bezplatně a na dobu neurčitou,“ uvedla mluvčí břeclavské městské policie Lenka Rigó.

Alarm, díky kterému si lidé včas přivolají pomoc, se líbí i Petře Pokorné z Dubí. „Zatím je maminka soběstačná a vše zvládá, ale roky nezastavíte. V budoucnu bych se takovému zařízení pro ni určitě nebránila,“ sdělila Pokorná.