Na operačním středisku záchranářů zazvonil telefon. Osaměle žijícímu seniorovi se udělalo špatně. Zdravotníci okamžitě vyjeli na místo. Muž byl zmatený, ztrácel vědomí, a tak nebyl schopen popsat, co se děje ani s čím se léčí. Podobných dramatických událostí řeší záchranáři desítky. Doposud museli víceméně improvizovat. Pokud ale mají starší lidé doma umístěnou tzv. Seniorskou obálku, zdravotníci přesně vědí, jak jim co nejrychleji pomoci.

„V případě, že v bytě Seniorská obálka je a je správně vyplněná, pomůže námv rychlé orientaci, s čím se člověk léčí, co bere za léky, a my pak víme, které léky můžeme popřípadě kombinovat,“ vysvětlil mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník. „Když vyjedeme k seniorovi, u kterého nevíme, s čím se léčí, nemá tam lékařské zprávy ani soupis léků, tak je to poměrně složité. Pro seniory to má velký význam,“ dodal.

Seniorská obálka neboli I.C.E. karta je poměrně nový projekt podpořený Ústeckým krajem. Jde o kartu, na které jsou vyplněné základní údaje o nemocech, lécích a alergiích seniora. Záchranáři na ní najdou také kontakty na blízké nebo na praktického lékaře. Umístěná je pak na viditelném místě v bytě dotyčného, například na lednici nebo na vstupních dveřích z vnitřní strany. „Údaje v Seniorské obálce mohou ušetřit záchranářům čas, když jde o život pacienta,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Petra Lafková.

Karta je volně ke stažení na webu Ústeckého kraje. Do projektu se ale postupně zapojují také obce, jejichž prostřednictvím si lidé mohou I.C.E. kartu zařídit. Poprvé vyzkoušeli službu v Litoměřicích, kde je možné obálky vyzvednout už od začátku února. O službu je podle mluvčí litoměřické radnice mezi osaměle žijícími lidmi velký zájem.

„Obálku si vyzvedávají převážně senioři, ale také občané s průkazkou ZTP. Kvitují nejen nápad samotný, ale také formu – hezký obal, který chrání obálku před poškozením, a například i velikost, díky níž mohou obálku nosit při sobě. Seniorskou obálku si v Litoměřicích přišlo vyzvednout přes 600 obyvatel,“ sdělila mluvčí Andrea Pěkná. Služba se postupně šíří do měst a obcí v kraji, kterés vydáním nebo vyplněním karty lidem pomáhají. Zapojil se do ní také Děčín, a to prostřednictvím městské policie a sociálního odboru, které na propagaci spolupracují.

„V rámci přednášek pro seniory na téma prevence kriminality byli senioři seznámeni i s možností mít doma I.C.E. kartu. Přednášky mají pokračovat ještě na podzim. Zatím o tom moc seniorů neví, projekt u nás teprve startuje,“ informoval mluvčí děčínské radnice Luděk Stínil.

I děčínský magistrát ale mohou lidé v případě zájmu o kartu kontaktovat. Do projektu se zapojili také například ve Šluknově na Děčínsku nebo Bílině na Teplicku. I tady se správným vyplněním karty nabízejí lidem pomoc. U kolika zásahů Seniorská obálka zatím pomohla, není jasné. Záchranáři jednotlivé případy v souvislosti s projektem neevidují.