„Mám se dobře, přece nebudu plakat. Slzy jsou totiž špatné na pleť," zněla hbitá odpověď. „Na paní Levou jsem se vždycky těšila, je bývalá pošťačka, zvyklá být celý život mezi lidmi. Když jsme se sešli ve společenské místnosti, byla s ní pokaždé legrace, pro nějaké to peprnější slovo nešla nikdy daleko," svěřila se Lucie.

Peníze z Miss pro stacionář

Nad stacionářem v Proboštově převzala patronát už v roce 2005, kdy se ještě coby Králová stala vítězkou soutěže Miss České republiky. Coby královna krásy si mohla vybrat charitativní projekt, na který budou věnovány peníze pro vítězku. Rozhodla se pro stacionář pro seniory s tím, že právě na ně se často zapomíná, přestože pomoc a láskyplnou, trpělivou péči tolik potřebují. Po celou dobu je se stacionářem v kontaktu, pomáhá shánět peníze, sponzory, vazby pracovní se už dávno změnily v přátelské. Teď má spolu se zaměstnanci stacionáře velikou radost, že se podařilo s pomocí sponzorů změnit interiér budovy k nepoznání. Nově vymalované pokoje, závěsy, zajímavé lustry, obrázky a hodiny na stěnách i květiny, které dotvářejí domácí prostředí. Vše je tu uděláno velmi vkusně a s citem.

Konec roku už tak klienti ve stacionáři v Proboštově prožijí v příjemném a hezkém prostředí. Zařízení, které má k dispozici 14 lůžek, nabízí nepřetržitou péči, ale i denní pobyty a také tzv. odlehčovací pobytovou službu. Desetičlenný tým pracovníků se tu stará o klienty, kteří ve většině případů trpí nějakou formou demence a potřebují individuální péči.

Zájem převyšuje kapacitu

„Budovu stacionáře máme v pronájmu od obce, která nám vždy vycházela vstříc. Nejprve jsme měli jen přízemí, kde je společenská místnost a poskytovali jsme denní pobyty a zajišťovali pečovatelskou službu, ale to brzy nestačilo. Po rekonstrukci budovy jsme udělali pokoje a mohli služby rozšířit, ale i tak je zájem mnohem větší, než kapacity, které máme k dispozici. Chtělo by to větší prostory a hlavně bezbariérové. Tady chybí výtah, takže jedinou možností na zdolávání schodů je schodolez," řekla nám Zuzana Tůmová, ředitelka organizace Senior Teplice, pod kterou stacionář v Proboštově, dům s pečovatelskou službou v Lipové ulici v Teplicích a také Denní centrum Kanape pro aktivní seniory, spadají.

Měli jsme možnost prohlédnout si pokoje klientů i společenskou místnost, kde už je krásně nazdobený vánoční strom. I tady jsou velké lustry a nástěnné hodiny a hlavně stěny plné obrázků. „Chtěli bychom poděkovat všem sponzorům, kteří nám pomohli. Hlavně Petru Bendovi, díky kterému jsme mohli vymalovat v celém domě a zbavit se vlhkosti ve zdech, která je problémem všech starých budov. Padla na to největší část peněz. Fotostyl se postaral o krásné obrázky na zdech, Panlux financoval lustry, Zahradnictví Dvořák a syn zase květiny do pokojů. Snažíme se, aby tu bylo domácí, rodinné prostředí, v kterém se senioři budou cítit dobře a díky pomoci hodných lidí se to daří," má radost Lucie. Jsou i takoví, kteří přijdou sami s tím, že by rádi provoz stacionáře finančně podpořili, jako třeba MUDr. Petra Gábelová. Pomáhají také rodinní příslušníci klientů. Za každou pomoc tu jsou vděční a těší se i na spolupráci s OC Galerie, s kterým plánují společný projet pro seniory.