Silnice na Ústecku jsou podle serveru dopravniinfo.cz se zvýšenou opatrností sjízdné. Vozovky I. třídy jsou mokré po chemickém ošetření. Řidiči si musí dávat pozor také na sníženou viditelnost vlivem srážek a nárazový vítr.

POTÍŽE VE ŠLUKNOVSKÉM VÝBĚŽKU

Dálnice D8 i silnice prvních tříd v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silnice jsou po chemickém ošetření, přesto mohou být kluzké. Na Teplicku by měli řidiči počítat se zbytky rozbředlého sněhu. Na silnicích v Krušných horách leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky.

Policisté zaznamenali od brzkého rána řadu menších dopravních nehod. Většinou se zatím obešly bez nutnosti lékařského ošetření zúčastněných osob. Výjimkou je sražení chodce projíždějícím autem v obci Novosedlice na Teplicku, kde byl nutný zásah rychlé záchranné služby. 

Hasičské jednotky v Ústeckém kraji vyjely od půl šesté ráno do osmi hodin k pěti dopravním nehodám. U Kadaně došlo k dopravní nehodě osobního auta a autobusu. "Nikdo nebyl zraněný. Autobus z místa události odjel. Hasiči zabezpečili havarované osobní auto proti požáru," uvedl Lukáš Marvan, mluvčí krajských hasičů. Další nehoda autobusu opět bez zranění se stala po deváté hodině u odbočky na Nemilkov na Mostecku.

Krátce před osmou hodinou ranní se převrátilo na střechu osobní auto u Havraně na Mostecku. Zraněného člověka odvezla Zdravotnická záchranná služba. Téměř ve stejnou dobu havaroval kamion u Hrušovan na Chomutovsku. "Nikdo nebyl zraněn. Kamion skončil zalomený v příkopu," dodal Marvan.

Potíže jsou především ve Šluknovském výběžku, informují silničáři. Většina komunikací je sjízdná se zvýšenou opatrností. Teploty v kraji se pohybují od minus dvou do plus tří stupňů Celsia.

Kamion, který nemůže vyjet kopec, blokuje Pražskou ulici v Rumburku na Děčínsku. Silnice I/9 je podle silničářů v těchto místech pod novým sněhem i namrzlá.

Potíže mají i železničáři. Kvůli spadlým stromům na trať je přerušená doprava na dvou místech u Svoru na Českolipsku. "Krátce před šestou hodinou najel rychlík do stromu ve směru Jedlová- Svor a o několik minut později zastavil osobní vlak u spadlého stromu ve směru Nový Bor - Svor. Nedošlo k žádnému zranění. Doprava bude obnovena, jakmile se podaří odstranit překážky na trati," uvedla Kateřina Šubová, mluvíč Správy železniční a dopravní cesty. 

V noci odstraňovali hasiči v Ústeckém kraji na čtyřech místech spadlé stromy. Na Děčínsku to byly Jetřichovice – tři spadlé stromy na vozovku. Huntířov – stromy na vozovce. Rynartice – dva stromy na vozovce. Na Litoměřicku odstraňovali hasiči strom spadlý na telefonní vedení v Úštěku.

Podle meteorologů bude ve středu v Ústeckém kraji zataženo až oblačno, občas se sněžením, na horách sněžení trvalejší a vydatnější. V nižších polohách se zpočátku objeví i déšť se sněhem. Večer četné sněhové přeháňky.

POZOR NA NÁLEDÍ

V polohách do 500 metrů nad mořem se místy bude tvořit náledí. Nejvyšší teploty vystoupí na jeden až čtyři stupně Celsia, na horách na minus dva až plus jeden stupeň. Ještě ráno bude foukat velmi silný vítr s nárazy v nižších polohách až 75 km/h, na horách kolem 110 km/h. Postupně bude slábnout.

V polohách nad 400 metrů může ojediněle do noci na čtvrtek zejména na Šluknovsku napadnout až 15 centimetrů, v Krušných horách až 20 centimetrů nového sněhu.

Na celém území České republiky pak od středečního večera do čtvrtečního rána hrozí tvorba náledí. O situaci v úterý informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal několik výstrah.

" V noci na středu se sněžení rozšíří na celé území a na horách zesílí. Intenzivně bude sněžit až do čtvrtka," uvedli meteorologové.

Výstraha ČHMÚ s vysokým stupněm nebezpečí před novou sněhovou pokrývkou platí pro polohy od 800 metrů nad mořem v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji, a to od úterního poledne do čtvrtečních 09 hodin. Ve zbytku republiky s výjimkou Jihomoravského kraje je pak v platnosti výstraha s nízkým stupněm nebezpečí od úterní dvacáté hodiny do čtvrtečního rána.

SILNÝ VÍTR, NEVYCHÁZEJTE NA HŘEBENY

Do středečního večera se v polohách do 400 metrů nad mořem přechodně vyskytnou srážky smíšené nebo dešťové a sníh bude při plusových teplotách odtávat. Ve středu večer a v noci na čtvrtek se budou místy vytvářet zmrazky nebo náledí.

Po většinu období bude foukat čerstvý, v noci na středu a ve středu přechodně až silný vítr. "Nejsilnější vítr předpokládáme od úterního večera do středy dopoledne, kdy budou nárazy dosahovat v nižších polohách hodnot kolem 70 km/h, na horách kolem 110 km/h," uvedli meteorologové. Vítr zmírní ve čtvrtek nejdříve v Čechách, později i na Moravě a ve Slezsku. Výstraha před silným větrem platí pro celou zemi s výjimkou Zlínského kraje od úterních dvaceti hodin do středešní šesté večerní.

"Při větrném počasí a intenzivním sněžení se budou až do čtvrtečního večera vytvářet od středních poloh (nad 500 m n. m.) sněhové jazyky, na horách závěje," dodal ČHMÚ.

Řidiči by v následujících dnech neměli vyjíždět bez zimní výbavy. Meteorologové očekávají na horách kalamitní situaci. "Ve sněhových bouřích se vyskytnou náhlé poryvy větru, náhlý pokles dohlednosti (bílá tma), tvorba nové sněhové pokrývky a sněhových jazyků, jízda může být velmi obtížná a nebezpečná," uvedli.

Lidé by také měli omezit horské túry, nevydávat se do hřebenových partií a dodržovat pokyny Horské služby. Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné.

Čtěte také: Ztracená žena ležela promrzlá v lese. Zachráncům pomohl její pes