Návštěvníci míří na „uhelné safari“ v hnědouhelných dolech ČSA a Vršany u Mostu i do elektráren Ledvice, Prunéřov a Počerady.
Dosavadní počty návštěvníků zjistila od mluvčích společností Czech Coal a ČEZ, které navštěvované cíle provozují.
Při uhelném safari se návštěvníci podívají do povrchových dolů společnosti Czech Coal na Mostecku.
Od začátku roku jich tam při 38 exkurzích vyrazilo již více než 1800. „Do konce roku zbývá 20 řádných exkurzí, které jsou v tuto chvíli zcela naplněné,“ řekla mluvčí Czech Coalu Gabriela Benešová.

Vstup až od 12 let

Dalších 58 exkurzí uspořádali pro školy, včetně zahraničních univerzit, a různé hosty.
Do dolů pouští společnost jen starší 12 let, všem doporučuje pevné boty, vlastní pití a svačinu.
Po úvodním proškolení si turisté nasednou do terénních aut, podobně jako v africké buši. V dolech sice nespatří lvy, slony ani žirafy, podle Czech Coalu ale v okolí dolů a na rekultivovaných plochách žijí mufloni.

Prohlídky nabízí turistům i společnost ČEZ na svých třech tepelných elektrárnách v Počeradech na Lounsku, Prunéřově na Chomutovsku a Ledvicích na Teplicku, kde se kvůli rekonstrukci návštěvníci do provozu podívají jen virtuálně. Celkem je do srpna navštívilo necelých 2800 lidí. Největší podíl návštěvníků tvoří školní exkurze a odborná veřejnost, jezdí ale i rodiny s dětmi. Elektrárny často navštěvují také firmy, které se jejich technologiemi zabývají. Například v Počeradech byli během letních prázdnin již pošesté zaměstnanci plzeňské firmy, které se zabývá výrobou generátorů.
V Ledvicích na Teplicku návštěvníkům představují historii a současnost klasické energetiky ve virtuálním informačním centru.
Letos do něj často mířily především exkurze ze základních a středních škol. „Mezi návštěvníky nechyběli ani vysokoškoláci z přírodovědné fakulty UJEP v Ústí nad Labem. Měli jsme zde dokonce i jednu mateřinku, a to dvacet dětí z nedaleké ledvické mateřské školy,“ doplnila průvodkyně v Informačním centru Ledvice Dita Červinková.

Virtuální návštěva

Po shlédnutí 3D filmu ledvické infocentrum turistům nabízí virtuální návštěvu všech elektrárenských provozů s prohlídkou technologických zařízení.
„Je to pro ně dobrá příležitost nahlédnout do elektrárenského provozu, aniž by opustili místnost. Vidí a slyší prakticky to samé, jako by tam skutečně byli,“ dodala Červinková.
Ústecký kraj patří dlouhodobě mezi nejméně populární turistické destinace, což souvisí právě s jeho průmyslovým dědictvím.
Na začátku letošního roku do něj zavítalo zhruba osmnáct tisíc turistů měsíčně, což bylo ze všech regionů Česka nejméně.