Jaká byla letošní sezona na zámku?
V letošním roce se na duchcovském zámku konalo deset koncertů, sedm výstavních projektů, čtyři výchovně vzdělávací programy pro různé věkové kategorie školáků i předškoláků, karneval, divadelní představení, výtvarná a fotografické soutěž, řada oživených prohlídek. Tyto akce uspořádala správa zámku ve vlastní režii nebo ve spolupráci s partnery, kterým za to náleží velké poděkování. Již několik let správa zámku úspěšně spolupracuje při pořádání kulturních akcí s Divadlem V Pytli, Kulturním centrem Duchcov, Základní uměleckou školou Ivana Kawaciuka v Duchcově a dalšími našimi příznivci. Velké poděkování zároveň náleží oběma Casanovům, kteří se v letošním roce podíleli na pořádání oživených prohlídek pro návštěvníky zámku Petru Stolařovi z Divadla V Pytli a Vladimíru Gončarovovi ze Severočeského divadla v Ústí nad Labem. Oba opět skvěle poodhalili několik tváří této výrazné osobnosti, jakou světově proslulý Giacomo Casanova skutečně byl. I díky nim zůstává jeho odkaz na zámku stále živý a působí jako magnet pro návštěvníky napříč kontinenty. To dosvědčuje například i vzkaz návštěvníka z Libanonu, který zůstal uchován v návštěvní knize na jedné z prohlídkových tras zámku: „Nádherné místo, velká historie, mnoho zajímavostí, musí být uchováváno nadále. Mnoho štěstí". Sezónu na duchcovském zámku můžeme považovat za úspěšnou; zámek navštívilo téměř o dva a půl tisíce návštěvníků více než v uplynulém roce. Všem, kteří na zámek zavítali, srdečně děkujeme a věříme, že našim akcím a turistické nabídce zůstanou věrni i nadále.

Co se v letošním roce podařilo / nepodařilo?
Vždy se něco podaří a něco nepodaří, velkou roli v tomto hraje objem finančních prostředků, který dostáváme na provoz a další rozvoj objektu od zřizovatele, nebo prostředků, které jsme si schopni generovat vlastními výnosy. Letos se pro návštěvníky podařilo zpřístupnit čtyři místnosti Biliárového křídla zámku s čerstvě odkrytými a restaurovanými výmalbami z období vrcholného baroka a rokoka, které navrací duchcovskému zámku podobně jako řada dalších autentických interiérů a artefaktů v zámeckých expozicích punc honosného šlechtického sídla. Obnovené interiéry jižního křídla zámku naopak zůstávají návštěvníkům zatím skryty, v budoucnu plánujeme jejich zpřístupnění s navazující expozicí připomínající rod Valdštejnů a další významné osobnosti spojené s historií zámku a regionu. Z akcí, které se letos podařilo uspořádat, máme velkou radost z oživených prohlídek pro děti a pilotních edukačních programů, které pro školy připravili pracovníci zámku s Divadlem V Pytli. Účastnily se jich stovky malých návštěvníků. Pokud budou mít žáci a pedagogové z výchovně vzdělávacích institucí zájem na těchto akcích participovat i v příštím roce, rádi pro ně tyto programy zopakujeme nebo připravíme další novinky.

Z čeho vy osobně máte radost?
Velkou radost mám určitě z toho, že zámek Duchcov se stále více dostává do povědomí široké veřejnosti a stává se inspirací i v uměleckých kruzích. Letos zámek inspiroval nejen baletního mistra a oceňovaného sólistu Severočeského divadla Vladimíra Gončarova, jenž opakovaně připravil vlastní choreografie pro Valdštejnský sál, ale přiměl k návratu i proslulého houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, který ve Valdštejnském sále podruhé odehrál benefiční koncert pro duchcovskou nemocnici. V oblasti výtvarného umění se duchcovský zámek stal například námětem pro známého severočeského výtvarníka Pavla Kremla, který se letos vrátil se svou výstavou, doprovázenou jeho přáteli zejména z výtvarné skupiny Terč, do zámecké Galerie Giacomo. V únorových dnech se Valdštejnský sál a další prostory duchcovského zámku staly dějištěm natáčení videoklipu oceňované zpěvačky a hudební experimentátorky Lenky Dusilové, která se v září vrátila s benefičním koncertním programem do pavilonu pro přenesenou Reinerovu fresku, aby přímo v pavilonu podpořila projekt na záchranu fresky. Vystoupení Dusilové doplnila vizuální video projekce Jakuba Aeldryna, která využila potenciál interiéru pavilonu s barokní sochařskou výzdobou. Ta se rovněž stala součástí působivé video koláže realizované prostřednictvím animací s digitálními efekty.

Zámek láká i filmaře…
Počátkem května byl duchcovský zámek doslova v obležení francouzského filmového štábu, který v jeho interiérech a exteriérech natáčel hraný dokument o životě Giacoma Casanovy. Snímek, který uvedla francouzská televize France 2 v rámci dokumentárního cyklu Secrets d?Histoire, moderoval přímo na zámku uznávaný televizní a rozhlasový moderátor a žurnalista z Francie Stéphane Bern. V neposlední řadě můžeme zmínit i rozsáhlý filmový materiál, který vznikal na duchcovském zámku díky oživeným prohlídkám zámecké expozice. Tento materiál z dílny Petra Stolaře a Divadla V Pytli originálním způsobem zmapuje poslední léta Giacoma Casanovy na zámku Duchcov a odkryje velký potenciál zámku i celého kraje coby atraktivní destinace na poli cestovního ruchu.

Co je v plánu pro příští rok?
Plánů máme hodně, jejich realizace bude ovšem záležet na objemu financí, které budeme mít k dispozici na opravy a pořádání kulturních akcí. Již nyní však můžeme prozradit, že připravujeme pokračování výstavy panenek a háčkovaných oblečků v zámecké Galerii Giacomo speciálně pro naše nejmenší návštěvníky. Zároveň zpřístupníme obnovené prostory přízemí jižního zámeckého křídla, ve kterých bývalí majitelé zámku Valdštejnové původně vystavovali své cenné sbírky zbraní, porcelánu a dalších zajímavostí. Tyto prostory byly návštěvníkům řadu let nepřístupné, nyní v nich bude instalována dlouhodobá výstava, kterou správa zámku připravuje ve spolupráci s Univerzitou Karlovou. Čeho se bude týkat, zatím neprozradíme, můžeme však napovědět, že její součástí bude i připomínka antických inspirací v zámeckém divadle, které bylo na zámku Duchcov i dalších zámcích Valdštejny skutečně provozováno. (kos)