Věž se při bombardování města v roce 1945 vychýlila a ve svých šedesáti metrech výšky se od vertikály odklání o více než dva metry. Majitel kostela, římskokatolická církev, Ústecká komunitní nadace a magistrát, nyní jednají o jejím zpřístupnění.

První dary už přišly

Dnes je možné se na věž dostat jen krkolomnou cestou přes podkroví chrámové lodě. Ústecká komunitní nadace nabídla, že na zpracování projektu a případnou realizaci získá peníze od soukromých dárců.

„První dary, zhruba 100 tisíc korun, už přišly, za ně financujeme zaměření stavby. Jen sehnat firmu, která by byla technicky schopná tak složitou stavbu, jako je šikmá věž, precizně zaměřit, nebylo jednoduché," uvedla zástupkyně nadace Kateřina Valešová. Tři oslovení specialisté zakázku odmítli, unikátní stavbu nakonec zaměřila firma se speciálním zařízením v podobě 3D scaneru.

Další peníze získané nadací jsou určeny na vypracování architektonických návrhů. Ujme se jich architekt Martin Rajniš, který je známý hlavně jako autor nové Poštovny na Sněžce. Definitivní podobu nového přístupu na věž by pak vybírala odborná komise zahrnující zástupce církve a památkářů.

Symbolický prodej schodů

Na samotnou stavbu připravuje komunitní nadace veřejnou sbírku, která by mohla mít formu symbolického prodeje jednotlivých nových schodů. Zájemci by tak mohli vlastnit konkrétní schod do věže. Jestli by se na případném provozu věže nějakým způsobem podílelo město, zatím není jasné.

„Jednání mezi Statutárním městem Ústí nad Labem, arciděkanem Miroslavem Šimáčkem a Ústeckou komunitní nadací probíhají," řekla mluvčí magistrátu Jitka Stuchlíková.

Věž je pozoruhodná pro návštěvníky krajského města už nyní.

„Je nejšikmější věží v České republice i daleko za hranicemi okolních států. Ke svému sklonu přišla za druhé světové války po zásahu leteckou pumou. Naklonila se a praskla. Tehdy to vypadlo, že brzy spadne. Později ji ale Ústečané podepřeli dřevěnou konstrukcí a nakonec byla složitě zajištěna pomoci betonové injektáže do základů a železobetonového krunýře uvnitř věže," popsal ústecký historik Martin Krsek.

Při bombardování spadla také původní schodišťová přístavba, kterou se na věž chodilo, při rekonstrukci už obnovena nebyla.

Mezi dosavadní největší atrakce v Ústí patří lanová dráha k zámečku Větruše, hrad Střekov a zoologická zahrada. Turisté hojně navštěvují i rozhledny, z nichž se nabízí pohled na údolí Labe.

Letos chce město otevřít naučnou stezku Větruše, která povede k Muzeu civilní obrany, cyklistům by mělo sloužit nové informační centrum u nádraží a rozšířit by se mohla osobní lodní doprava.