Silvestrovskou noc nemusíte trávit pouze doma u televize. Pokud ale budete chtít vyrazit na zábavu do některé z restaurací ve vašem okolí, raději se předem ujistěte, zda mají ještě volné místo. Poslední den v roce bývají stoly totiž dlouho dopředu zamluvené.

„Podobně jako na Vánoce máme uzavřenou společnost. Domlouvali si to u nás už v létě,“ tvrdila už před víkendem obsluha restaurace v centru Teplic. Neuspěli jsme ani na horách. „Bohužel. Tento termín je už plno. Poslední den v roce si u nás zamluvila většinou německá klientela,“ odpovídal muž z hotelu na hranicích s Německem.

Podle sondy Deníku nepřipravují restaurace na závěr roku žádné speciální menu. Zpravidla hostům nabízejí za vstupné jako bonus půlnoční přípitek zdarma. Od běžných dnů se večer bude lišit tím, že v restauracích budou hrát kapely a bude se tančit, popřípadě k tomu postačí reprodukovaná hudba.

Na jedno takové veselí láká například restaurace U Benyho v Proseticích. Na facebookových stránkách provozovatel uvádí, že si lidé mohou pro tento den donést i své občerstvení. „Zobání na talířek doneste každý své, bude veřejná ochutnávka,“ píše se v pozvánce na večer.

Zábavu v domácím prostředí na silvestrovskou noc volí Václav Holík s rodinou. „Půjdeme nejspíše na návštěvu ke známým do jiného bytu. Na velké hromadné oslavy v nějakém zábavním podniku se nechystáme,“ konstatoval.

Pokud si pak na Nový rok budete chtít pročistit hlavu, můžete využít třeba nabídky teplických turistů. Ti mají na programu tradiční výšlap na Doubravku.

„Zahajujeme tímto dnem novou sezonu. Uvítáme na vrcholku každého, kdo si chce vyčistit hlavu po silných prožitcích silvestrovské noci. Akce je určena těm, kdo se jdou rádi jen tak projít, potkat se a popovídat si s přáteli prvně v novém roce,“ říká za oddíl turistiky TJ Lokomotiva Teplice předseda Alois Kittl.

„Každý může přijít pěšky rovnou z domova nebo přijet k Panoramě trolejbusem či autem. Hlavní je, aby došel až na vrcholek hory Doubravka. Čekat na něj bude uznání na památku za to, že absolvoval výstup,“ dodává Kittl. Už po cestě na vrchol se podle něj lze kochat krásným výhledem, ale z vrchu to je ještě lepší.

Na silvestrovskou noc se každý rok chystají stovky policistů, hasičů i zdravotníků. Největší riziko úrazů s sebou nese manipulace s pyrotechnikou, roste množství popálenin i požárů. Při bujarých oslavách mají hasiči až čtyřnásobný počet výjezdů.

Minulý rok během novoročních oslav zasahovali hasiči po celé republice u téměř dvou stovek případů a záchranáři evidovali desítky úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou. K tomu se váže také rada od hasičů:

„Pokud pyrotechnika selhala a zůstala nevybuchlá, nikdy by se neměla sbírat a opakovaně zapalovat, podle návodu k použití bývá doporučováno vyčkat delší čas a poté výrobek zalít vodou.“