Potřebný balík povolení pro stavbu zbytku D8 přes České středohoří vydal lovosický stavební úřad loni 23. prosince, ekologové se ale odvolali ke krajskému úřadu. V zákulisí se spekulovalo o tom, že by se o odvolání mohlo rozhodnout tento týden, nakonec si ale dá načas.
    

"Museli jsme ze zákona nechat přezkoumat stanovisko EIA, to už ale máme k dispozici. Při dodržení všech zákonných lhůt bychom mohli rozhodnout nejdřív 20. dubna," uvedla na jednání se starosty jedna z úřednic. Rozhodnutí nechce předjímat, i kdyby ale bylo kladné, jeho účinek bude záviset na ekologických organizacích a na tom, zda jej napadnou žalobou. Z ekologů na jednání nikdo nedorazil.
   

 Právě spory úředníků a aktivistů jsou hlavní příčinou, proč se stavba 16,4 kilometru dlouhého úseku odkládá už od 90. let minulého století. Jeho část se začala stavět až v roce 2007, na zhruba 4,7 kilometru na severním konci se ale ještě do země ani nekoplo. Doprava je mezitím vedena po objízdných trasách směrem na Teplice a Ústí nad Labem. Podle loňského sčítání dopravy jezdilo po první trase asi 8500 aut denně, po druhé 10.000. V Česku přitom při 10.000 aut za den často požadují kraje stavbu dálnice. D8 má spojit Prahu s průmyslovým Podkrušnohořím a se severní částí Německa.
    Na konci dubna by se měla udát ještě jedna věc, kterou navíc zřejmě nebude moci zablokovat ani žádné odvolání - otevřít by se měl jediný už hotový úsek na jižním konci od Lovosic k obci Bílinka, který měří asi 3,7 kilometru. Hotový je už od loňského prosince, jenže otevřít se také zatím nesmí, nad obcí Vchynice vyrostl konstrukčně jiný most než jaký byl povolený. Dodatečné stavební povolení nabude právní moci zhruba za měsíc, odhaduje ministerstvo dopravy. Ředitelství silnic chce úsek otevřít prakticky okamžitě.
    

Pro obce na trase směrem na Teplice to nebude žádná velká výhra, protože cesta tudy bude pro auta najednou rychlejší a bez komplikací, které se stávají na průjezdu Lovosicemi směrem na Ústí. V krajském městě navíc v létě začne stavba protipovodňové hráze, která omezí dopravu na kruhovém objezdu pod Větruší. "Dostali jste nás do dost tragické situace," řekl starosta Bořislavi na Teplicku Aleš Navara. S tím mu ale zatím nikdo ze zainteresovaných pomoci neumí.(čtk)