Pokud jsou vybaveni sněhovými děly. I přes nepřízeň počasí tak může sjezdovky pokrývat slušná vrstva sněhu a lyžaři si jistě přijdou na své.

Bouřňák je v provozu

Toho využívají například na Bouřňáku, kde jsou takto uměle zasněžené dva svahy, Hrobská sjezdovka a Slalomák. Jiří Zmítko, ředitel Sport Centra Bouřňák, které vleky provozuje říká, že zatím to jde docela dobře. „Lyžujeme, po nocích pak zasněžujeme. Jezdí poměrně dost lidí.“ O víkendu na Bouřňáku jezdilo jak na Hrobské, tak na Slalomáku. Došlo bohužel k poruše rolby, která upravuje Slalomák, lyžaři se tak museli vypořádat s horší úpravou svahu. V sobotu večer se lyžovalo pouze na Hrobské, ale pro výjezd nahoru byl spuštěn vlek z Mikulova. Kdo nechal své auto na velkém parkovišti, mohl pak samozřejmě na konci večerního z Hrobské přejet na Slalomák a sjet jej dolů. Pro doplnění, večerní lyžování probíhá na Bouřňáku vždy od úterý do soboty v době od 18 do 21 hodin. Provozovatel na svých internetových stránkách pravidelně informuje o upravenosti svahů a o tom, který vlek a kdy je, či bude v provozu.

Svah vysněžili také v Oseku

Lyžovat se konečně začalo i v Oseku Na krásné vyhlídce. Provozovateli se podařilo dát dohromady zasněžovací techniku, kterou před několika měsíci rozkradli zloději. Vloupali se do buněk, kde byly ukryté kabely a také osvětlení. Vše skončilo s největší pravděpodobností někde ve sběrnách a provozovateli tím vznikla škoda okolo sta tisíce korun. Naštěstí se podařilo techniku opět zkompletovat a vysněžit svah.

„U nás se zatím nelyžovalo , snad jedno sobotní odpoledne, když napadl čerstvě sníh. Pak to ale roztálo. Využili jsme tedy inverzního počasí a vystříkali svah,“ vysvětlil před víkendem provozovatel Jiří Černý.

I v Oseku mohou lyžaři využít večerního lyžování, to ale zatím kvůli problémům s osvětlením nebylo spuštěno. V Oseku se lyžuje od 9 hodin až do půl páté, s polední pauzou. Jízdné podle slov provozovatele příliš nezdražilo. „Půldenní přijde na 100 až 120 korun, dětské na 80 a úplně malé děti platí 50 korun. Nemáme to pro zisky, chceme si hlavně vydělat na energie,“ nechal se v pátek slyšet Černý.

Na Komárce nemají sníh

Jediné středisko na Teplicku, kde se v těchto dnech nelyžuje, je Komáří vížka. Místní ski areál se potýká s nedostatkem sněhu a sněžnými děly bohužel není vybaven.

„ Lyžovat se nebude, dokud nenapadne sníh. Zasněžovací techniku nemáme a jsme tak odkázáni na počasí,“ komentuje současnou situaci Gustav Vlach z TJ Krupka, která ski areál provozuje.

Zima je, mrzne, ale co se týče sněhu, se příroda zatím příliš nepředvedla. Díky mrazům je možno vyrábět alespoň technický sníh, ale podle milovnice lyžování Jarky Břízové to není ono.

„Umělý sníh mi moc nevyhovuje, je tvrdý a sjezdovka je pak jeden led. Snad brzy konečně napadne normální sníh, ať se na Bouřňáku otevřou i ostatní sjezdovky,“ říká. Sněhovou nadílku si jistě přejí i provozovatelé vleků. Ubyly by ji m starosti se zasněžováním a ušetřili by energie za provoz sněžných děl.