Je tenhle styl opravdu jen subkultura vandalů, kteří si jdou svou potřebu adrenalinu vybít na skatepark, a potom večer někde nastříkají graffity na kostel, něčí dům, či vlak za poslechu Hip-hopu?

„Jistě, je to subkultura spojená s hudbou. Je to prostě životní styl. Ti lidé se chtějí odlišovat od ostatních," říká nám Tomáš Oláh, vyznavač této kultury. Podle něj i ti sprejeři do tohoto stylu patří.

„Ovšem, jsou také dost rozdílní. Jsou tací, co jdou na plochu k tomu určenou a vytvoří obraz, který má kvalitu uměleckého díla," dodává Oláh. To jsou podle něj lidé kteří chtějí uznání a za svůj projev se nestydí. Ovšem je i druhá strana. To jsou prý nevyzrálí jedinci, vandalové, kteří umí jen ničit. Ale je podle něj zase špatné je plně zatracovat. I oni chtějí uznání, jen ho hledají na špatném místě.

„Ale nedejte na oblečení. Graffity vám na čerstvě omítnutý dům nastříká i člověk v kravatě. Je jedno za jakou se schovává skupinu. Tady je celkem problém, že lidé vyznávající tento styl, mají v Teplicích jen ten skatepark u Angeru. Je to tam špatné." Podle Tomáše Oláha je skatepark nejen na špatném místě, ale atrakce zde postavené jsou i nebezpečné.

Byli jsme se na tomto místě podívat a musíme mu dát za pravdu. Všude se válejí odpadky, některé atrakce jsou již natolik poničené, že jsou nepoužitelné. Je zde dokonce znát, že toto odlehlé místo využívají zloději kabelů, aby z nich vypálili měď.

„Celé je to špatně. Já bych sem dítě nepustil. Pravda, tady to není už o „prkýnkách", ale spíše o kolech, ale i tak. Ty rampy postavil někdo, kdo toho o tomto sportu moc neví. Plech se rozpálí, zvláště tmavě zabarvený a hrozí popáleniny, hlavně při pádu. V zimě zase zmokne a namrzne a je na malér zaděláno. Chce to dřevo. Když se nalakuje, a bude pod střechou, tak vydrží. Hlavně tlumí pády daleko lépe než kov."

Tomáš Oláh má řešení, ale to záleží na penězích. Jeho nápad spočívá ve vybudování areálu, kam by mohli chodit i rodiče a sledovat umění svých ratolestí. Místo, kde by atrakce byly pod střechou, aby skateboardisté a vyznavači free-style mohli trénovat za každého počasí a v pěkném prostředí.

„Nevím, kdo nám na to dá, jestli stát, nebo Evropská unie. Tam bych asi viděl větší šance. Jde přece o děti, jejich zájem a bezpečí," dodal Tomáš.

SIEGFRIED NEUMAIER