Dvaapadesátiletá Naďa žije v Bílině od svých deseti let. Tehdy si jako ostatní děti musela vystačit na sídlišti s pískovištěm a železnými prolézačkami. I její syn zažil ještě staré houpačky z éry socialismu. „V devadesátkách to bylo horší než teď, kdy je tady podle mě dost hřišť hlavně pro menší děti,“ svěřila se starousedlice bydlící na okraji sídliště Za Chlumem. Právě tady se začne letos stavět skatepark.

Podle Nadi je to dobře, ale obává se hluku. „Mládež z toho bude nadšena, ale ten rachot. Mám na té úrovni byt, takže když tam budou kluci jezdit celé léto, nechám raději balkón zavřený a budu větrat oknem z druhé strany,“ dodala.

Moderní skatepark vznikne na svažité louce mezi garážemi a paneláky, kde už je venkovní posilovna a parkourové hřiště. „Za skatepark jsem ráda. Můj kluk tam bude určitě pořád, protože teď jezdí na koloběžce všude možně a dostává vynadáno od lidí,“ sdělila 40letá Markéta ze stejného sídliště. Podle ní bude nový sportovní areál ideální hlavně pro teenagery. I ona očekává větší hlučnost, podobně jako u multifunkčního hřiště v ulici Čapkova na druhé straně sídliště. „Hřiště je hezky udělané, fakt super, ale v létě je to masakr,“ popsala ruch Markéta.

Hotovo má být v roce 2025

Přesný termín zahájení výstavby skateparku ještě není znám, ale hotovo má být v roce 2025. Nyní žádné takové zařízení v Bílině není. Město provozovalo velmi vyhledávaný starší skatepark v areálu Základní školy Za Chlumem, ale v roce 2019 nevyhovující sportoviště zavřelo kvůli četným závadám a nebezpečí úrazů. I v této části sídliště si někteří obyvatelé na skatepark stěžovali. „Sousedovi to vadilo, byl tam hluk až do večera,“ řekl jeden senior venčící u školy psa. Teď stojí na uvolněném plácku novostavba hasičské zbrojnice.


Nahrává se anketa ...

Nový skatepark v dolíku pod sídlištěm bude z jednolité betonové vany a podle radnice by neměl rušit místní obyvatele. „Celý skatepark bude natočen zády k budovám,“ sdělil Radomír Teichmann, jednatel společnosti Mystic constructions, která skatepark postaví a od roku 1996 se na tyto stavby specializuje.

Areál vznikne ve svahu, a proto si stavba vyžádá větší terénní úpravy. Podle krajské hygienické stanice by provozem skateparku neměly být překračovány hygienické limity pro hluk v denní době. „Směrem k nejbližší obytné zástavbě je skatepark utopený v terénu a obehnán opěrnou stěnou 4,1 metru vysokou, která bude zároveň sloužit jako protihluk,“ uvedli hygienici ve svém závazném stanovisku ke stavebnímu řízení.

Bílina před časem provozovala skatepark v areálu sídlištní základní školy, ale v roce 2019 musela nevyhovující sportoviště zavřít kvůli nebezpečí úrazů. Děti začaly jezdit do Teplic, kde skatepark funguje a nebo tento sport provozují přímo v ulicích Bíliny a pletou se mezi lidi. Nakonec tedy padlo rozhodnutí na nový skatepark v Bílině:

Toto je okraj sídliště Za Chlumem v Bílině, kde vznikne skatepark.
Bílina postaví moderní skatepark, aby děti nejezdily mezi auty nebo do Teplic

Městská policie v Bílině nezaznamenala po zrušení starého skateparku problémy s koncentrací teenagerů na jiném místě, kde by na skateboardech či koloběžkách rušili okolí. „Oni tady nemají aktuálně žádnou vhodnou plochu, kterou by mohli využít. Proto si troufám tvrdit, že nový skatepark bude částí mládeže poměrně hojně využíván,“ uvedl ředitel městské policie Milan Liška.

V travnatém dolíku mezi garážemi a paneláky mají strážníci jednu kameru, která sleduje venkovní posilovnu a parkourové hřiště. Podle Lišky nebude problém umístit poblíž další kamerový bod, který by monitoroval sousední skatepark.

Radnice v uplynulých letech zmodernizovala řadu dětských hřišť. „Připravujeme studie na rekonstrukce dalších volnočasových ploch. Chceme vylepšit například hřiště u Základní školy Za Chlumem, které je i pro veřejnost,“ uvedla starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.Skatepark patří k důležitým městským investicím, které rozšiřují nabídku pro trávení volného času. Zařízení má oslovit různé skupiny, včetně jezdců na kolech BMX. Podmínky užívání určí provozní řád.

Vizualizace skateparku na svažité louce v bílinském sídlišti Za Chlumem.Vizualizace skateparku na svažité louce v bílinském sídlišti Za Chlumem.Zdroj: Se svolením Města Bílina

Skatepark Bílina. Vznikne na nevyužívané louce za garážemi na okraji sídliště Za Chlumem. Skatepark budou tvořit různě velké a tvarově členité betonové plochy, které budou výškově děleny překážkami lemovanými opěrnými zídkami různé šířky. Některé překážky doplní zábradlí. Investorem bude město. Areál postaví firma, která dělala skateparky například v Teplicích, Kadani, Mostě, Ústí nad Labem či Chomutově.