Trojice Tepličanů Anna Kotalová, Prokop Parůžek a Jonáš Řebíček jeli společně s dalšími českými skauty na jamboree s mottem „Unbreakable“ (Nezlomný), které charakterizuje boj českého skautingu proti nacistické a komunistické totalitě ve 20. století.

„Moc se tam těšíme. Bude tam řada různých kultur na jednom místě. Sjedou se tam lidé, které spojuje společná myšlenka, společný zájem. Budeme propagovat český skauting, předneseme naše zkušenosti z Teplic a určitě se i něco nového dozvíme,“ řekl v pátek před odletem Jonáš Řebíček, který se skautingu věnuje sedmým rokem.

Přípravy teplického týmu na odlet nebyly nikterak zvláště náročné. „Důležité akorát bylo vybrat, co si vzít s sebou. Letadlo všechno neunese,“ smál se mladík při pakování věcí.

Početná účast z Česka

Nyní už je trojlístek teplických skautů v americké Západní Virginii. Společně s dalšími 500 zástupci dalších českých organizací. Více než tři stovky z nich jsou mladí ve věku 14 až 17 let, zbytek starší patroly, organizátoři a dobrovolníci. Poprvé v historii tam Česko bude mít takto početnou účast, možná největší od roku 1947. Společně se všemi dalšími účastníky vytvoří na 10 dnů tábor rozlohou téměř srovnatelnou s městem Teplice.

Skauting obecně zažívá boom. „To, že bude Českou republiku na světovém skautském jamboree na druhém konci světa reprezentovat pět set kluků, holek a mladých lidí, bych si před pár lety neuměl ani představit,“ uvedl na stránkách skaut.cz starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.

I teplický skauting je nyní na svém vrcholu. Alespoň tak to vidí místní Jonáš Řebíček. „Hlásí se nám spousty dětí. Občas musí mít oddíl i čekací listinu. Chystáme novou klubovnu, protože naše stará už nám skoro nestačí,“ poznamenal zástupce Dvojky Teplice.

Ta své zástupce vyslala na expediční setkání skautů už v minulosti. Jednoho takového se zúčastnil například 15letý Michal Vitner – Pufík. Po návratu ze Švédska, kde se v roce 2011 jamboree konalo, zorganizoval coby jediný účastník z Teplic přednášku s promítáním diapozitivů. Něco podobného tepličtí skauti udělají ve své klubovně i letos.

Pro Jonáše Řebíčka to ostatně bude snadné. Bude mít o setkání dostatek informací. V rámci výpravy je totiž členem media týmu, který bude z desetidenního pobytu v USA zasílat reporty do skautských oddílů v ČR.

Náklady na takovou cestu jsou vysoké. Konečné číslo bude jasné až po návratu, proto o sumě zatím nechtějí zástupci hnutí hovořit. Část uhradí ze svého rozpočtu skautská organizace, o příspěvek na cestu chtějí skauti požádat zpětně město Teplice, které reprezentují. Největší podíl ale musejí uhradit rodiče.

Výročí českého skautingu

Čeští skauti si letos připomínají 30 let od obnovy svého hnutí a současně nejdelší éru svobodného fungování ve své historii. Za patrony svých oddílů, v nichž budou v USA působit, si Češi vybrali odbojáře a někdejšího náčelníka Junáka Rudolfa Plajnera, bývalého disidenta a prezidenta Václava Havla, režiséra Miloše Formana nebo Dagmar Skálovou, která byla za organizaci protikomunistického odboje skautských skupin téměř 16 let vězněna.