Chcete strávit Štědrý den nebo silvestra na lyžích? Pravděpodobně budete mít zúžený výběr. Některé zimní areály v Ústeckém kraji možná do svátků neotevřou. Může za to nedostatek sněhu, vysoké teploty a déšť.

Lyžařskou sezonu většina zimních středisek obvykle zahajuje už před svátky. Vleky i veškeré vybavení na to připravené mají. To jediné, co jim schází, je sníh. „Zatím netuším, jestli do Vánoc vůbec otevřeme, vše záleží na sněhových podmínkách. Začátkem týdne jsme plánovali, že otevřeme v sobotu, ale teď to vypadá, že bude pršet,“ sdělil provozovatel lyžařského areálu Bouřňák na Teplicku Pavel Tetřev. Na Telnici na Ústecku plánují začít už v pátek, také jim ale dělá starosti počasí.

Hydrometeorologický ústav jejich obavy potvrzuje. „Oteplovat se bude od pátku a vyšší teploty potrvají až do Štědrého dne. Teploty budou nad nulou, v maximech vystoupají až na 5 °C. Sněhové srážky budou přecházet v dešťové, a to i na horách,“ řekl prognostik hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem Martin Hynčica.

Ve Skiareálu v Meziboří na Mostecku si naděje na otevření ani nedělají. Stejně to vypadá i v Krupce na Teplicku nebo v Tisé na Ústecku. „Jsme závislí pouze na přírodním sněhu a neděláme si příliš velké naděje, že by nějaký sníh mohl do silvestra napadnout. Obáváme se, že stejně jako minulý rok začneme fungovat až v lednu,“ předestřel Jiří Turek, který má na starosti lyžařský vlek v Tisé.

Jedním ze skiareálů, kde se už dá lyžovat, jsou například Klíny na Mostecku. „Na svátky máme na sjezdovkách lidí nejvíce. Plánujeme mít otevřeno klasicky i na Vánoce a silvestra. Pokud by ale mělo dojít k velkému nárůstu teploty, budeme muset zavřít. Sněhu máme málo,“ vyjádřil se jeden z provozovatelů Josef Dlouhý.

Zalyžovat si lidé mohli minulou neděli ve Skiareálu Jedlová na Děčínsku. Šance, že by si to mohli zopakovat i tento víkend, nejsou příliš vysoké.

„Nemáme technický sníh. Stačí, aby jeden den zapršelo, a voda spláchne sníh, vyleze tráva a nedá se jezdit. Sněhu teď máme 15 až 35 centimetrů. Je škoda, že Vánoce nejsou o týden dřív. Tenhle týden by se lyžovat dalo, ale máme zavřeno, jelikož v týdnu sem nikdo nechodí,“ sdělil ze Skiareálu Jedlová František Mašek.

Jediné místo, kde o sníh nouzi nemají, je Skiareál Klínovec. V provozu tu plánují být v obvyklou dobu i o Vánocích a na silvestra.

Na Nový rok si už možná budete moci zalyžovat i v ostatních zimních střediscích. „Od Štědrého dne by se mohlo opět mírně ochlazovat, takže teploty na horách by se mohly mírně snižovat k nule nebo kolem nuly,“ dodal meteorolog Hynčica.