Oba významné historické milníky si do současné doby fungující a prosperující teplická sklárna AGC Flat Glass Czech v těchto dnech připomněla. Těch, kteří před 50 lety stáli u technologické revoluce, žije jen hrstka. Jedním z mistrů hutní výroby byl tehdy Jiří Jonáš. Podle něj nová linka znamenala obrovskou změnu ve výrobě skla.
„Tehdejší technologii na výrobu plaveného skla Float považuji za největší vynález 20. století nejen ve sklářském průmyslu. Pro nás to znamenalo velké úsilí a nemálo improvizace,“ zavzpomínal v článku v časopisu Regio revue bývalý zaměstnanec sklárny, který se přes různé pozice v továrně postupně před odchodem do důchodu vypracoval až na zástupce ředitele pro vývoj a kvalitu.
Pár let u Floatu v řetenickém podniku pracoval také hejtman Oldřich Bubeníček. „V 70. letech jsem zde strávil část svého profesního života. Výročí provozu, neustálé zlepšování a modernizace stávající výroby svědčí o tom, že v Teplicích to se sklem opravdu umí,“ uvedl v těchto dnech na oslavě přelomových let v životě sklárny.
Oslava probíhala o víkendu v prostorách řetenického závodu. Návštěvníci si v mohli prohlédnout výrobní linku R3, zpracovatelský závod AGC Processing Teplice a přichystány pro ně byly ukázky testování bezpečnostních skel.
Podívat se přišel například Jaroslav Smrček, který se dříve na výrobě skla podílel. „Doba jde rychle dopředu. Některá zařízení, která jsme dříve používali, už nahradila nová, modernější. Také se okolo toho všeho pohybuje méně lidí,“ zhodnotil senior z Teplic.
Podle čelních představitelů sklářského gigantu je stále co zlepšovat. „Zájemci o prohlídky se mohli na vlastní oči přesvědčit, že neustále úspěšně rozvíjíme původní cestu výroby skla kdysi započatou manžely Mühligovými,“ konstatoval Zdeněk Frelich z vedení společnosti AGC Flat Glass Czech.
V červenci letošního roku společnost například dokončila v Řetenicích významnou investici do závodu Processing. Modernizace přinesla zvýšení kapacity výroby plochých skel ve větších formátech. „Tím se závod více vyprofiloval a zaměřil na stavební projekty,“ uvedl ředitel závodu Processing Petr Mazzolini. Firma investovala téměř 150 milionů korun především do technologií na zpracování velkoformátových skel, pozměnila kalicí pec i brusku.
V rámci výročí sklárna o víkendu uspořádala Koncert pro Teplice. Na pódiu u Zahradního domu vystoupila teplická skupina Blue Rocket, hosty byli Kabáti.
„Vnímám naší firmu jako přirozenou součást Teplic, ve kterých sídlíme a které dlouhodobě podporujeme mnoha aktivitami. Proto jsme naši oslavu přenesli přímo do města. A s kým jiným se spojit než s 'kovanými' Tepličáky,“ uvedl manažer lidských zdrojů AGC Flat Glass Czech Libor Sehnal.