Zámecké náměstí v Teplicích ozdobí nová speciální fontána. Nebude na ozdobu, ale praktické využití. Poslouží totiž návštěvníkům pivního festivalu, aby si u ní opláchli degustační skleničky. Pokud patříte k milovníkům zlatavého moku, neměli byste chybět na Teplickém pivním rynku, který pod záštitou města pořádá místní Pivovar Monopol.

„Připravený je pestrý výběr nejlepších piv z dvanácti minipivovarů, vařených tradiční poctivou metodou. Samozřejmostí jsou stánky s nabídkou grilovaných, smažených, pečených a jiných dobrot,“ láká domácí sládková Martina Valterová.

„Máme připraveny krásné degustační skleničky, aby milovníci piva mohli ochutnat a posoudit, jaké jim bude nejvíce chutnat,“ dodává sympatická žena, která o zlatavém moku ví mnohem více, než většina mužů.

Těšit se můžete na celou řadu diváckých soutěží o hodnotné ceny a zúčastnit se diváckého hlasování o nejlepší pivo festivalu. O zábavu se postará řada hudebních seskupení. Vystoupí například Oskar Petr, Depeche Mode revival či New Age of Smokie.

Zatímco první dva ročníky festivalu probíhaly vždy pouze v sobotu, tentokrát organizátoři přichystali dvoudenní program. Hudební produkci odstartuje v pátek v 17.30 teplická kapela Hlahol, následovat budou skupiny Toska, Last Rebel a Blue Rocket. K dostání bude v pátek ale jen teplické pivo, ostatní pivovary se připojí až v sobotu.

Ochutnávku piv si nenechá ujít Hynek Hanza z Teplic. „Určitě přijdu některá vyzkoušet a porovnat,“ říká náměstek tepického primátora.

Oproti loňskému roku, kdy bylo Zámecké náměstí v rekonstrukci, se akce vrátila letos zpět na historickou dlažbu k zámku. Koná se už potřetí.

„Doufali jsme, že by mohl mít Teplický pivní rynek úspěch. Dosavadní ohlas ale předčil naše očekávání a jsme rádi, že se nám to každý rok rozrůstá,“ říkala po skončení předešlého ročníku majitelka pořádajícího Pivovaru Monopol Gabriela Schönbauerová.

V nabídce minipivovarů bude světlý ležák, polotmavá a tmavá piva, ochucená piva, speciály i piva svrchně kvašená. Každý ze zúčastněných pivovarů přihlásí svého favorita do soutěže a lidé budou ochutnávat, vyplňovat degustační soutěžní lístek a součtem hlasů rozhodnou o vítězi. Ten si odveze z Teplic originální keramické prasátko, které pro tuto příležitost vyrobil keramik Míla Krofta z Hromnice u Plzně.

Při degustaci dbejte na chuť a s odkazem na rady organizátorů začínejte od nejslabších piv. Podle sládkové z Monopolu Martiny Valterové rozhoduje především receptura. „Někdy to je hotová alchymie,“ poznamenává s úsměvem.

Malé pivovary jsou stále více oblíbené. „Lidé chtějí mít pivo ze svého města, i když vědí, že musí být dražší, než pivo vyrobené ve velkém pivovaru,“ podotýká žena, která už několik let vaří pivo v Teplicích. V republice je už okolo 500 minipivovarů. Zaneseny jsou dokonce už do speciální mapy.