I když bylo letošní jaro spíš suché a přitom bez velkého horka, zemědělci z něj stejně příliš velkou radost nemají. "Je to dáno nestálým počasím, které se letos sice vyhnulo extrémům, ale na druhou stranu třeba déšť nebo sucho nepřišlo v ten správný moment, který by si vegetační období rostlin žádalo," řekl ČTK Loudát. "Zdá se, že letošní sklizeň bude jen průměrná," dodal.

Oproti loňsku by ale úroda mohla být větší, i kvůli tomu, jak špatný srpen tehdy zemědělci zažili - pole poničily prudké přívalové deště a na některá se kombajny vůbec nedostaly, takže asi dvě procenta úrody přišla úplně nazmar.
Přesná čísla o rozloze osetých polí zatím zemědělci v kraji neznají, ale zřejmě budou opět pokračovat trendy z minulých let, tedy především úbytek obilovin a naopak expanze řepky olejné. Ještě předloni rostly obiloviny na zhruba 100.000 hektarech, loni to bylo o čtyři procenta méně a úbytek je pravděpodobný i letos.

"Osetí obilovinami odhadujeme zhruba na 94.000 až 95.000 hektarů, z toho zhruba 63.000 hektarů má pšenice ozimá," dodal Loudát.
Naopak stále roste objem pěstované řepky, která byla letos vyseta na zhruba 19.000 hektarů. "Je pořád výnosově zajímavá, může se brzy dostat na 15 procent dostupné plochy," míní Loudát. To by při zhruba 160.000 hektarech zemědělské půdy v kraji znamenalo až 24.000 hektarů. Zájem o řepku zvedají především biopaliva a její popularita u českých zemědělců je taková, že se jí podle Loudáta sklízí v zemi zhruba stejné množství jako celé Ukrajině.