Rodiče školáků vyrážejí v těchto dnech na nákupy. V ruce mají seznamy, ze kterých si postupně odškrtávají každoroční položky, jako jsou tužky, pastelky, lepidla, vodovky. Nezapomínají na sešity a obaly na ně. Někteří jedou za nákupy do supermarketů, jiní zůstávají věrní svému papírnictví. Za nákup v průměru utratí 2 tisíce korun.

Do malého obchodu ve Školní ulici v Teplicích zamířila Romana Lánská. „Většinu toho už mám. Tady jsme dokoupili tužky, penál a pastelky,“ svěřuje se maminka devítiletého školáka. „Letos nám pomohla i babička, která synovi pořídila školní tašku,“ dodává s tím, že za pomůcky dala celkem 1500 korun.

Nakoupit školní potřeby je možné nejen v klasickém papírnictví či supermarketu, ale také na internetu. Prostřednictvím počítače z pohodlí obývacího pokoje vybavila dceru do školy už poněkolikáté Miluše Havlíčková.

„Přijde mi to nejjednodušší. Mám ze školy seznam, podle kterého vše objednám. Přijde mi to v balíku domů,“ říká maminka žačky, která zamíří do šesté třídy. Při nákupu v e-shopech se vyhnete frontám a ušetříte až 20 procent oproti osobní návštěvě v kamenných obchodech. Na druhou stranu si ale zboží nemůžete blíže prohlédnout a „osahat“. V obchodech vám také poradí, na internetu si zase můžete přečíst hodnocení zákazníků.

Pořízení vybavení do školy není jedinou přípravou na blížící se začátek školního roku. Rodiče by na to měli své děti postupně připravit, aby přechod z prázdninového režimu nebyl příliš razantní. „Bylo by dobré upravit večerku. Pokud je dítě zvyklé chodit o prázdninách spát kolem půlnoci, těžko bude najednou vstávat v šest nebo sedm hodin, aby bylo včas ve škole,“ radí dětská psycholožka Klára Dvořáková.

Zklidnit večerní režim ale podle ní neznamená poslat děti do postele najednou v sedm hodin jako přes školní rok, ale pomalu je připravovat na změnu.

V pondělí čeká návrat do školy jedenáctiletého Martina. „Docela se na to těším. Na čtení, matematiku, tělocvik a taky kamarády,“ vyjmenovává.

Pro rodiče, jejímž dětem by se do školy nechtělo, má recept Ondřej Andrys z České školní inspekce. „Rozebírejte a představujte jim zejména to pozitivní a hezké, co je ve škole čeká a na co se mohou těšit,“ radí odborník.