„Plošinu u nás využívají dva handicapovaní studenti Davídek a Pepča. Výrazně jim to usnadňuje pohyb po budově," řekla ředitelka gymnázia J. A. Komenského v Dubí Jaroslava Turková.

Jak získat finance?

Stačí požádat o příspěvek z programů Oranžové schody a Oranžové stromy, které vypsala Nadace ČEZ. Přihlášky lze vyplňovat na webu www.nadacecez.cz do 13. února. „O výsledcích budeme všechny uchazeče informovat nejpozději do konce března. Školy a obce tak budou mít dost času, aby vše stihly postavit či vysadit ještě letos," uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Projekt Oranžové schody pomáhá hlavně mladým lidem s tělesným postižením. Základní, střední i vyšší odborné školy díky němu mohou získat až půl milionu korun na nákup plošin, výtahů či schodišťových sedaček.

„Na severu Čech už Nadace ČEZ podpořila pět škol v Lounech, Kadani, Chomutově, Dubí a České Lípě," vyjmenovala mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Města a obce se mohou ucházet o 200 tisíc korun na výsadbu nových stromořadí a obnovu zanedbaných alejí.

V předchozích letech se do sázení zapojily Ledvice, Bžany, Kadaň, Hora Sv. Šebestiána, Polerady, Kostomlaty i Volfartice na Českolipsku.www.teplickydenik.cz (pod,kos)