Psí škola AM, která se nachází v Novosedlicích, má podle slov majitelky Aleny Mošpanové, otevřeno po celý rok. „Klienti sem vodí jak velké, tak malé psy, z čehož mám radost, protože minimální poslušnost by měl ovládat každý pes. Nejlepší je přivést psa už v raném věku, protože starší už mají zlozvyky, které je těžké odnaučit,“ uvedla Mošpanová. Základní výcvik má dvacet placených lekcí, dalších dvacet má klient zdarma.
Doba trvání jedné lekce je 30 minut, pes totiž podle A. Mošpanové není schopen se déle soustředit. Začíná se individuálně, postupem času je pes zařazen do kolektivu. Lekce probíhá jednou až dvakrát do týdne.
Luďka Kadeřábková, cvičitelka a majitelka zabrušanské psí školy Bobeš má také dlouholeté s výcvikem psů a navíc je členkou Základní kynologické organizace. Prozradila nám, že při takovéto práci, je zejména nutné umět se přizpůsobit klientovi a psovi.
„Oproti začátkům se zájem mnohonásobně zvedl, proto mě mrzí, že nemohu všem nabídkám vyhovět. V poslední době toho mám nad hlavu. Některým klientům tak nabízím jen konzultační hodiny, aby se vyvarovali chyb. Až se mi uvolní místo, vezmu je k výcviku. “
Luďka Kadeřábková také upozornila, že není dobré se při výběru psí školy orientovat jen podle nízkých cen. Při výcviku raději volí mírnější metody a nikdy psa nenutí násilím. Někteří psi jsou zde umístěni delší dobu, zejména psi lidí, kteří vlastní zvířat více a na výcvik všech jim tím pádem nezbývá čas. Základní počet lekcí tu je patnáct až dvacet.
Pokud se tedy nakonec rozhodnete poslat svého psíka do školy, věřte, že bude v dobrých rukou.