Ze skotské Shawlands Academy v Glasgow přijel do Teplic tamější „školník“. Zde měl možnost zjistit, jak práce školníka vypadá u nás. Svému českému kolegovi Zdeňku Ryzkovi byl celý týden po ruce. Sympatický Peter Mc Geown vysvětloval rozdíly v náplni práce školníka tady a u nich ve Skotsku.
Asi základní odlišnost je v tom, že ve skotské škole je školník samostatnou jednotkou, která nepodléhá řediteli. Peter má svou kancelář s počítačem a jako podřízené ještě více než dvacítku uklízeček. Aby také ne, když Shawlands Academy navštěvuje přes 1300 žáků, učí zde více než stovka učitelů a budova školy čítá na 130 učeben. Když se někde něco ve škole porouchá, někde se objeví graffiti nebo chybí židle, informují učitelé či studenti právě Petera. Ten pak buď vše zvládne opravit či zajistit sám nebo sežene specializovanou firmu. Není výjimkou, že ve škole zůstává až do večera a někdy také o víkendech, kdy se škola otevírá pro různé kluby a kroužky.

Peterovi se v Čechách líbí. Pochvaloval si, jak jsou zde skvělí a přátelští lidé. A s hostitelskou školou je také spokojen. Byl překvapen, jaký je zde klid a hlavně pořádek. Čistější školu prý ještě neviděl. Ve Skotsku, když zazvoní, vyrojí se studenti na chodbu, pobíhají sem tam, baští hamburgery a popíjejí kolu a chodba podle toho vypadá. Na zdech jsou prý namalované i šipky, kterým směrem se má po chodbě chodit. Uklízet by se mohlo po téměř každé přestávce. V Čechách je to jiné a hlavně Obchodní akademie má pouze okolo 300 žáků, což je veliký rozdíl. Skotského „školníka“ nadchla i školní posilovna, kterou u nich ve škole nemají. Překvapilo ho také, že zde ve škole není žádná vrátnice. Ve Skotsku sedí na vrátnici člověk, který pouští do budovy návštěvy a poctivě zapisuje jejich příchod a odchod. Vše je pro zvýšení bezpečnosti.

Pro Petera byl připraven také zajímavý doprovodný program. Navštívil Prahu, plánován byl i výlet na Komáří vížku a také do Terezína. O návštěvě Čech pak bude ve Skotsku vyprávět a na co jistě nezapomene, jsou české knedlíky. Ty ho vůbec nenadchly.
Spolupráce se skotskou akademií trvá již několik let a je velmi úspěšná. Uvidí se tedy, zda se třeba místní školník nepodívá do Skotska.