VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDUJEME: Labe v Ústí začalo pomalu klesat

Ústí nad Labem - I ve čtvrek situaci na Ústecku sledujeme online. Pro aktuální informace stiskněte tlačítko aktualizovat, nebo klávesu F5.

6.6.2013
SDÍLEJ:

Situace ve Vaňově, čtvrtek 6. června 2013.Foto: Miroslav Rada

INFORMACE ZE STŘEDY NAJDETE TADY.

ÚTERNÍ SITUACI JSME SLEDOVALI ZDE.

INFORMACE Z PONDĚLÍ TADY.

Chcete varovat ostatní? Máte zajímavý příběh, nebo potřebujete s něčím pomoct? Pište na e-mail reporter.ustecky@denik.cz.

Důležité kontaktyKrizová linka Ústeckého kraje: 800 876 011
Krizová linka Magistrátu měta Ústí n. L.: 475 271 100
ČEZ, poruchová linka: 840 850 860, zákaznická linka: 840 840 840
RWE, pohotovostní linka: 1239
Povodňová informační linka organizace ADRA: 731 705 002, 739 105 080
Povodňová služba Ministerstva životního prostředí: 267 122 998
Povodí Labe: 494 088 725
Dopravní podnik: 800 100 613, 475 258 176
Městská policie: 156
Spirála, linka pomoci: 475 603 390
Nabídka pomoci: 75 271 249

DALŠÍ INFORMACE, RADY A REPORTÁŽE ČTĚTE V TIŠTĚNÉM PÁTEČNÍM ÚSTECKÉM DENÍKU!

19.15 Voda v Labi zvolna klesá, v pátek ráno by mohla být okolo deseti metrů. Pokles na osm metrů, což je rozhodující výška hladiny pro zprovoznění mostu Edvarda Beneše a hlavního nádraží v Ústí nad Labem, pravděpodobně kvůli odtoku vody z lagun na Litoměřicku nenastane dřív než v neděli. To je také první den, kdy mohou začít úklidové práce (více zde).

19.09 Pište na email reporter.ustecky@denik.cz co nejvíc potřebujete a my vaše potřeby zveřejníme. Věříme, že se brzy najde někdo, kdo pomůže. Můžete věnovat hygienické potřeby, potraviny, vybavení bytu, nebo nabídnout pomocnou ruku? Napište nám, na Ústecku je řada lidí, kteří vaši pomoc potřebují. Své nabídky se jménem a telefonním číslem posílejte na adresu reporter.ustecky@denik.cz. Nabídky zveřejníme včetně telefonního čísla, aby se mohli ozvat přímo lidé, kteří vaši pomoc potřebují.

18.51 Evakuované oblasti v Ústeckém kraji hlídá policie. Například v Ústí nad Labem k ústeckým městským strážníkům přibyli jejich kolegové z Plzně či členové pořádkové jednotky státní policie.

18.06 Náklady na dezinfekcizasažených územívyjdou na desítky milionů korun, vyplývá z odhadu společnosti AmaVictu, která se zabývá likvidací ekologických škod: „Dezinfekce běžného rodinného domu o velikosti 5+1 včetně přilehlého obývaného pozemku přijde na 500-1000 korun dle míry zasažení," vysvětluje Miloš Suk ze společnosti AmaVictu.

Mnoho nemocí způsobených mikroorganismy seobjeví až za delší dobu. „Zdroje pitné vody mohou být kontaminované, a to přímo, kde došlo k zalití vodou, ale i nepřímo zvýšenými průsaky povrchových vod do vod spodních," varuje Petr Wagner. Z tohoto důvodu je nutnéprovést hygienizaci zdrojů vodya celého systému rozvodů, který mohl být taktéž kontaminován. Vodu je možné užívataž po provedení jejího rozboru, který potvrdí nezávadnost.

17.25 Ředitel Krajské hygienické stanice (KHS) Josef Trmal upozorňuje, že by lidé při likvidaci povodní měli používat gumové rukavice, boty a oděvy, při práci s vysokotlakou čističkou také respirátor a brýle. "Po práci je nutné si ruce pořádně umýt a vydezinfikovat, teprve poté jíst, pít a kouřit," varoval Trmal. "Voda v řece je fekálně znečištěná, proto je potřeba tyto pravidla opravdu dodržovat, abychom přecházeli průjmovým onemocnění, leptospiróze, žloutence typu A a dalším," dodal ředitel KHS.

16.48 I když už má Labe kulminaci za sebou, stále je v Ústeckém kraji na 7 500 domácností bez elektřiny a zhruba 1 920 odběratelů je bez dodávek plynu. Voda už ale ustupuje a na některých místech mohly být dodávky obnoveny. Jsou to ale zatím jen jednotlivé objekty.

16. 20 Službu pro nemocné občany na Střekově připravil magistrát města Ústí nad Labem ve spolupráci s městskou policií. Na Střekově nefunguje žádná lékárna, proto bylo rozhodnuto, že osobám se špatnou pohyblivostí, které si nemohou pro léky dojet vlakem do města, a nemohou jim pomoci ani jejich blízcí, pomohou strážníci městské policie. Lidé, kteří chtějí využít tuto pomoc, se mohou obrátit na krizovou linku magistrátu, uvedou své jméno a adresu a co potřebují. Strážníci je navštíví, vezmou si od nich recept a léky jim dovezou. Číslo krizové linky magistrátu je: 475 271 100.

15.42 Pro provoz městské hromadné dopravy bude v pátek v Ústí nad Labem opět otevřena Tovární ulice. Změna platí od ranního rozjezdu linek MHD. Pro ostatní dopravu zůstává úsek mezi nádražím Západ a Kekulovou ulicí nadále uzavřen.

Fotografie z Vaňova a tamního evakuačního centra si můžete prohlédnout zde.

14.53 První dodávku ochranných a čisticích prostředků a dalšího vybavení přivezli v noci na čtvrtek strážníci ze skladu humanitární pomoci v České Kamenici.

Pro další náklad vyjedou během dne. Strážníci mimo jiné přivezli čerpadla, elektrocentrálu, rukavice, holínky hadry a prostředky na čistění a desinfekci. Vybavení bude podle potřeby postupně rozváženo do postižených lokalit. O podrobnostech distribuce budou občané informování.

Město vítá i další humanitární a finanční pomoc. Finanční příspěvky na Sbírku na odstraňování následků povodně v Ústí nad Labem 2013 je možné zasílat na číslo účtu: 107-5055240207/0100, peníze je možné přinést i v hotovosti do pokladny magistrátu.

Nabídky pomoci se přijímají na čísle 475 271 249 v pracovní dny od 8:00 do 22:00 a na e-mailové adrese nabidnetepomoc@mag-ul.cz.

14.18 Žádat o mimořádnou okamžitou pomoc lze na všech pracovištích Úřadu práce, na oddělení hmotné nouze. "Zatím vyplácíme částky do pěti tisíc korun, ty větší částky přijdou později," uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Radim Gabriel. Fronty se podle něj na úřadech zatím netvoří, přesná čísla o počtech žadatelů a vyplacených částkách bude ale znát až v pátek.

Krajská pobočka Úřadu práce už také zřídila osmdesát nových pracovních míst pro veřejně prospěšné pracovníky a dalších dvacet společensky účelných pracovních míst.

13.35 Recitál Renaty Vrátné, který se měl konat 20. června v ústecké knihovně, se přesouvá na čtvrtek 12. září, 18.00 hodin. V době povodní není možno koncert Renaty Vrátné dokonale připravit. Zpěvačka je členkou opery Národního divadla a v Ústí potřebuje vše sladit před koncertem s pianistou, panem Václavem Krahulíkem ml., což nyní v čase povodní nelze.

13.01 Trolejbusy pojedou centrem Ústí nad Labem nejdříve po víkendu. Náhradní autobusy ve čtvrtek jezdí podle upraveného jízdního řádu, který bude platit až do neděle. Trolejbusy by se mohly na trasu kolem křižovatky Předmostí u centra vrátit v pondělí. Obnovení provozu bude záviset na rychlosti poklesu hladiny Labe (více zde).

12.59 Energetici dopoledne obnovili dodávky elektřiny v části Vaňova (část Pražské ulice), dále v čerpací stanici pro ústeckou chemičku, na Děčínsku pak elektřina proudí v části Boletice, v Děčíně v Jungmanově ulici. Především se jedná o lokality, kde odběrná místa vypínali z bezpečnostních důvodů, naštěstí ale zatopena nebyla.

12.53 Hejtman Oldřich Bubeníček v ČT: V sobotu by mohla hladina Labe klesnout na 8 metrů, což by mohlo znamenat zprovoznění obou mostů.

12.41 Co dělat po povodni? Rady najdete zde.

12.33 Podle informací Hasičského záchranného sboru bylo povodněmi v Ústeckém kraji zasaženo 52 obcí.

V Ústeckém kraji již druhý den funguje psychologický tým ze Zlínského kraje pod vedením psycholožky HZS Zlínského kraje Soni Punčochářové. Tým ve spolupráci s intervenčními týmy HZS Ústeckého kraje a dalšími organizacemi koordinuje psychologickou pomoc v postižených oblastech kraje.

12.18 "V tuto chvíli je pro náš kraj připraveno 200 vojáků z Liberce a 300 z Pardubic. V případě potřeby můžeme ještě požádat o posily. Předpokládám, že najíždět začnou v pátek," říká v rozhovoru hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (čtěte zde).

Situace ve Vaňově, čtvrtek 6. června 2013.

11.44 RWE poskytne maxilmální technickou podporu odběratelům pro obnovení odběru zemního plynu v oblastech, které byly zatopeny nebo evakuovány a došlo zde k preventivnímu uzavření hlavních uzávěrů plynu. Pracovníci RWE nabízí v době od 6 do 21 hod. součinnost všem zákazníkům při jejich opětovném otevření a obnově odběru plynu. V nočních hodinách budou pracovníci RWE provádět pouze nezbytné zásahy směřující k odvrácení či alespoň zmírnění bezprostředně hrozících rizikových stavů.

V případě, že došlo v domě k zatopení domovních rozvodů a plynových spotřebičů, pro bezpečnou obnovu odběru plynu je rovněž nutná součinnost zákazníků s pracovníky RWE. Odběratelé, kteří již mají tato zařízení vyčištěna a opravena, mohou kontaktovat RWE na pohotovostní lince 1239.

RWE ve spolupráci se svými smluvními partnery zajistí a finančně přispěje na opravu plynových zařízení domácnostem, které vlastní domovní přípojky plynu a odběrná plynová zařízení a jsou zároveň odběrateli plynu. Příspěvek bude směrován na opravu přípojky, pilíře pro umístění plynoměru, pořízení nového regulátoru tlaku plynu případně hlavního domovního uzávěru. Tyto opravy budou pro občany provedeny formou daru. Pracovníci RWE provedou i kontrolu všech plynoměrů, včetně jejich případné výměny.

11.16 Povodňová vlna na Labi pozvolna opouští území České republiky. Na Litoměřicku i v Ústí nad Labem už hladina mírně klesá. V krajském městě byla dopoledne na úrovni 10,6 metru. Evakuovaní lidé, kterých je v kraji zhruba 11 000, se budou moci vrátit domů až za několik dní.

Neprůjezdné zůstává pro automobily údolí Labe mezi Litoměřicemi, Ústím nad Labem a Děčínem. Dálnice D8 je na území kraje nadále bezplatná. V Ústí a Děčíně funguje kyvadlová vlaková doprava mezi labskými břehy.

11.05 Sborům dobrovolných hasičů docházejí pohonné hmoty. "Už od soboty pomáháme my a Sdh Střekov s řešením povodní. Pomoc jiným nám není cizí ani v jiných ne tak vypjatých obdobích. Ale teď nám došli PHM a vlastní prostředky na ně. Jelikož ani jeden sbor nejsme jednotkami PO, tak nespadáme pod systém IZS a tudíž nám nám nemohou PHM poskytnout. Vedení města na naše dotazy jak se tato situace vyřeší nereague. Pokud by nám někdo chtěl pomoci v tom, abychom my ve městě a Střekovští na druhém břehu mohli dále poskytovat naši pomoc stejně jako předchozích povodních číslo našeho účtu je 221301720/0300. Kanystry pro Střekovské už si převezeme. Moc děkujeme," hlásí na Facebooku Sbor dobrovolných hasičů Ústí nad Labem 2.

10.30 Z důvodů povodňové situace přesouvá Severočeské divadlo opery a baletu premiéru opery La Traviata na neděli 9. června od 19.00 hodin (platí pro skupinu P a zakoupené vstupenky na původní termín v pátek 7. června v 19 hodin). Pro předplatitele skupiny N se toto představení odehraje v náhradním termínu v měsíci září a to v neděli 22. září v 17 hodin.

10.23 Statutární město Ústí nad Labem vyhlásilo sbírku na pomoc při odstraňování následků po povodni v Ústí nad Labem. Číslo účtu je 107-5055240207/0100. Finanční prostředky zaslané na uvedené bankovní konto budou použity při likvidaci následků záplav a odstraňování škod po povodni.

10.12 Policie pátrá po 36leté ženě, která při záchraně svého psa spadla do umělého vodního kanálu Podkrušnohorského přivaděče. Zatím bezvýsledně.

9.55 Jednotka hasičů monitorovala čerpací stanici na Pražské ulici v Ústí nad Labem kvůli úniku ropných látek. Hasiči vybudují kolem čerpací stanice zábranu ze sorbčních hadů a použijí další sorbční prostředky.

9.22 Se zpožděním jezdí rychlíky i osobní vlaky v Ústeckém kraji. Mimo provoz je na řadě míst kvůli velké vodě bezpečnostní zařízení, nefungují závory a vlaky musí jezdit pomalu. České dráhy očekávají, že plynulejší doprava bude už o víkendu.

8.39 Zvířata ze zatopené Prahy našla útočiště v i Ústeckém kraji. Ústecká zoologická zahrada přijala některá zvířata z pražské zoo, mostecké závodiště zase koně z Chuchle.

"V pavilonu exotária našla nový domov samice lenochoda dvouprstého, která se připojila k ústeckému páru. Vzhledem k povaze lenochodů, ale hlavně k jejich vyššímu věku, je jejich soužití zcela bez problémů," uvedla mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová. Pražského lenochoda mohou vidět i návštěvníci, ostatní zvířata byla umístěna do nepřístupných zimovišť. "Jedná se o dva vari červené, samce, a čtyři ptačí druhy - pár bažantů malajských, pár dytíků úhorních, jednu majnu Rothschildovu a jednoho turaka bělobřichého," dodala mluvčí. Další zvířata zoo očekává ve čtvrtek, půjde nejspíš o želvy a další plazy.

"Kromě toho by mělo být v ústeckém pavilonu šelem ubytováno několik druhů kočkovitých šelem. Nejprve je nutné uvolnit místo a uskutečnit plánovaný odlet mladé samice levharta mandžuského," upřesnila Vrabcová. Samička Karia se v Ústí narodila v roce 2011, přestěhuje se do zoo v Rostově na Donu v Rusku.

Už v pondělí se na sever Čech přestěhovali z Prahy někteří koně, které měli jejich majitelé ustájené na závodišti v Chuchli. Celkem jich tam obvykle bývá asi stovka.

7.32 The Boom Beatles Revival Band v souvislosti s povodňovou situací ruší sobotní koncert. "V současné době hledáme náhradní červnový termín, o kterém budeme v brzké době informovat. Je velice pravděpodobné, že výtěžek koncertu bude věnován na zmírnění následků povodní. Povodně se také přímo dotýkají několika členů souboru, včetně mé osoby v evakuační zóně v Církvicích," uvedl Pavel Nepivoda.

6.55 Hladina Labe v Ústí nad Labem přestala stoupat. Od středečních 20.00 se drží na úrovni kolem 10,71 metru. Kolísá jen o centimetry. Vzestup se zastavil asi deset centimetrů před úrovní vyhlášení extrémního nebezpečí, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (více zde).

Autor: Redakce, ČTK

6.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oblíbený litoměřický loutkoherec Sváťa Horváth.
12

Loutkoherec Sváťa: Na dospělé mluvím jako na děti

Půjčky. Ilustrační foto.
14

Češi a půjčky? Čím lépe se máme, tím více si půjčujeme

DENÍK NÁM FANDÍ: Představíme dorosty FK Teplice

Teplicko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Teplického deníku! Ve druhém dílu projektu Deník nám fandí vám představíme dva dorostenecké týmy FK Teplice, devatenáctku a osmnáctku.

Čechy se Saskem spojí pivní stezka. Nabídne výlety za poznáním a ochutnáním

Ústecký kraj - Turisté budou moct cestovat a ochutnávat pivní speciály. Zapojila se celá řada pivovarů na obou stranách hranice včetně teplického Monopolu.

Psycholog Josef Kovářík: Za výhrůžkami na internetu stojí strach z migrantů

Teplice, Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - Deník v seriálu fotografií letošních prvňáčků představil snímek první třídy základní školy v teplických Proseticích. Mezi žáky jsou hlavně děti cizinců. Na školu se snesla sprcha nadávek i výhrůžek.

Dětské oběti nehod. Pětina nebyla připoutána

Severní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Zbytečná tragédie, na jejímž začátku je chyba dospělých, kteří řádně nepřipoutají dítě. Tak lze přeložit smutné číslo z policejních statistik. Pětina všech dětských obětí dopravních nehod v posledních letech nebyla řádně připoutána.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT