„Nerozlišuji v restauracích, o jaký sýr se jedná. Stačí mi, když to mají napsané v jídeláku jako smažák. Tuhle „prasečinku“ si dávám několikrát do roka,“ říká teplický návštěvník restaurací Pavel Junák.
Bez smaženého sýru v některé z jeho mnoha variant se dnes neobejde téměř žádná česká „lidová“ restaurace. V některých si ho připravují sami, jinde využívají předpřipravených polotovarů. Nabídek je nepřeberné množství. Za socialismu býval smažák za pár korun, dnes se jeho cena pohybuje většinou kolem dvou stovek, počítáme-li k tomu také přílohou hranolky a tatarku.
„Nekoukám na cenu, spíše dávám na tipy od známých. Kde jim chutnal, dávám si také,“ podotýká pan Pavel.
Ceny jídel v restauracích se neustále zvyšují. Vejít se s obědem do stovky už je takřka nemožné. Přesto si lidé své oblíbené pochoutky nenechají ujít. Proto jsme se tentokrát v gastronomické sondě na Teplicku zaměřili snad na jedno z nejoblíbenějších jídel, nejen mezi dětmi, kterým je podle nás smažený sýr. Kde mají nejlepší, posílali tipy naši čtenáři.
Jaký je mezi Čechy nejoblíbenější jídlo? Rozhodně smažený sýr, hranolky, tatarka. Tuto kombinaci naleznou zákazníci snad v každé restauraci.
Jako jedno z doporučených byla řízkárna Teplický řízek, respektive cmřízek. Nabídka je v několika gramážích a třeba i v kombinaci do menu. Klasiku, 150g sýru, podle nabídkového obrázku s tatarkou a listovým salátkem pořídíte za 140 korun. Pokud si k tomu necháte přidat šunku, což se občas v gastronomických zařízeních rovněž objevuje, tak si v tomto podniku připlatíte 10 korun.
Hodně nás lidé ve svých tipech posílali do Krupky, do restaurace U Václava. „Za mě jedině tam,“ zaznělo. „Nejlepší z nejlepších,“ konstatoval například David, přičemž hned jeho slova potvrdila v komentáři pod naší výzvou ohledně nejlepšího smažáku paní nebo slečna Anička.
Námi oslovení kuchaři se shodují, že správný smažený sýr musí být dostatečně prohřátý, aby byl uvnitř vláčný, ale zároveň při prvním nakrojení celý nevytekl na talíř. Na to má kromě přípravy prý vliv i tučnost sýru, například tučnější gouda je nejen chutnější, ale díky vyššímu obsahu tuku i vláčnější.
Smažený sýr, tatarka, salátek Coleslaw. Taková je doporučená nabídka od lidí pro návštěvu restaurace v šanovském parku v Teplicích. V jídelním lístku ji tam má Restaurace Pod Lampou za 165 korun. Je třeba ještě zvolit případnou přílohu. V nabídce v našich tipech lidi doporučovali ještě jinou sýrovou verzi a sice grilovaný hermelín s brusinkami, který je podáván s tousty.
Klasický smažený sýr je možné se připravit také doma. Ať už z polotovaru zakoupeného v obchodě, nebo si obalit například vhodnou cihlu.
Restaurace je ale volbou, že nechcete doma obalovat. Mezi tipy od lidí se objevila například také Restaurace U Lípy, Jeníkov. „Byť jen v sezóně, ale cenu versus gramáž a milou obsluhu nepřekoná na Teplicku nikdo,“ přispěla do diskuze ohledně tipů, kam na smažený sýr na Teplicku Markéta.
Smažák stál v časech socialistických, kdy býval v hospodách mnohdy jedinou vegetariánskou nabídkou, z dnešního pohledu pár korun.
* Ve své době ale patřil k dražším jídlům. Například v polovině 70. let stál v jedné z restaurací smažený sýr s novými bramborami a tatarkou 8,50. Oproti tomu segedínský guláš s knedlíky vyšel na 5,60 Kčs. Velmi populární se stal ale už za první republiky, kdy dostal typicky českou přílohu, tedy tatarskou omáčku.
* Smažený sýr se samozřejmě dělá i v domácím prostředí. Hospodyňky mezi sebou sdílejí na sociálních sítích své zkušenosti, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku. Nejčastěji se opakují rady: začínat raději polohrubou moukou, vajíčka nesolit, aby neřídla, a obalovat dvakrát, chcete-li při smažení udržet roztékající se sýr v trojobalovém kabátku.