Vyplývá to ze záznamů měřících stanic Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ). V Ústeckém kraji ve čtvrtek večer vyhlášen stav regulace, který omezuje největší znečišťovatele, a během dneška odvolán nebude. Výrazné zlepšení se čeká až na Nový rok, odhaduje ústecká pobočka ČHMÚ.

Smogová situace se zhoršuje i na dalších místech Česka, především v Moravskoslez­ském kraji.

Ústecký kraj trápí především koncentrace „hrubého prachu“ PM10, pro nějž je povolen denní limit 50 mikrogramů na metr krychlový. Hodnotu dnes ráno nesplňuje žádné velké město v severních Čechách, na Teplicku jsou ale kvůli vysokému tlaku a teplotní inverzi průměrné hodnoty za posledních 24 hodin zhruba čtyřnásobné. Denní průměr v Teplicích dnes v 7:00 dosáhl 212 mikrogramů a ještě větší byl v sousední Krupce. Okamžité koncentrace v obou místech dokonce ráno přesáhly hodnotu 400 mikrogramů. Nejvíc v Krupce, kde dosáhly dokonce 477 mikrogramů.

Stav regulace se vyhlašuje, pokud čtyřiadvaceti­hodinový průměr překročí povolený limit trojnásobně. Krom Teplic a Krupky to splňuje i měřící bod v Lomu na Mostecku, v Ústí nad Labem a Chomutově se koncentrace této hodnotě už také přibližují. Při srovnání všech údolních měřících stanic je zřejmé, že smog ve čtvrtek a v noci výrazně zhoustl.

Meteorologové očekávají, že se situace výrazně zlepší až na Nový rok. „K určitému zlepšení rozptylových podmínek by mohlo dojít už během dnešního odpoledne, kdy by mohlo dojít k výraznému poklesu koncentrací, definitivní rozpuštění smogu předpokládáme ale až v sobotu odpoledne,“ řekl ČTK Martin Novák z ústecké pobočky ČHMÚ.

Smogová situace v kraji (limit pro 24h koncentraci polétavého prachu je 50 mikrogramů na metr krychlový, regulace se vyhlašuje při trojnásobku)