Na radnici už vlaje černá vlajka. Lidé nosí na úřad květiny. Město podle informací Radky Senftové z organizačního oddělení zřídílo pietní místo, kde bude také kondolenční kniha.

V pondělí dopoledne se Kuberovi udělalo nevolno ve své kanceláři, kam přijel z domova. Stihl si ještě přivolat sanitku, která ho převezla do ústecké nemocnice.  „V pondělí v dopoledních hodinách jsme byli povoláni k osobě v Teplicích, která měla zdravotní potíže, převezli jsme ji na urgentní příjem do ústecké Masarykovy nemocnice. K bližšímu stavu pacienta se vyjadřovat nebudeme,“ upřesnil během dne mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Dementoval tak s omluvou svoji původní ranní dezinforamaci o převozu pacienta na kardiologické oddělení.

Online reportáž

Pracovní kolegové truchlí. Eva Michálková, jeho současná asistentka v Teplicích, kde měl senátorskou poradnu, se k tomu, co se stalo, nemohla do telefonu ani vyjádřit. Pouze plakala. Po boku Jaroslava Kubery řadu let profesně vyrůstala ještě za jeho působení na teplické radnice v roli starosty a posléze primátora.

Radka Senftovou, která mu v době Kuberova primátorského života na teplické radnici zařizovala schůzky a byla jeho pravou rukou, nemilá zpráva zastihla už dopoledne na úřadě. „Je to hrozné, takovou dobu jsme spolu pracovali. S takovým lidským přístupem, který měl on, jsem se u nikoho jiného nesetkala. Dokázal připustit i diskuzi. Někdy vzal v potaz i můj názor. Často se se mnou radil,“ komentuje.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera
Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Nenahraditelný člověk, reagovala Němcová

Petr Benda byl několik let Kuberovým náměstkem na teplické radnici. „Mluvil jsem s ním ještě v neděli večer a domluvili jsme se na nějakých věcech. Už je bohužel nestačíme zrealizovat. Dříve jsme sice byli ve vedení města jako rivalové, když já byl za ČSSD a on ODS. Ale musím říci, že když se něco domluvilo, tak to z jeho strany vždy platilo. Byl upřímný a lidský. Bude mi chybět,“ uvedl.

„Jaroslava Kuberu jsem znal jako politického partnera i jako silného politického protivníka, Prožil jsem s ním 10 let intenzivních střetů i spolupráce. Budu na něj vždy vzpomínat jako na férového politika, od kterého jsem se učil. Zprávě o úmrtí, která mě zastihla ve škole, jsem nechtěl dlouho uvěřit, protože byl velmi vitální. Zbytek vyučování už nestál za nic. Je mi to líto,“ vyjádřil se Jiří Řehák, který za sdružení Volba PRO! Teplice do minulého roku působil v opozici teplického zastupitelstva.

Jaroslav Kubera.
Jaroslav Kubera: Písmena jsem měl velká jako kdysi míval Husák

Zpráva o Kuberově smrti zarmoutila i zastupitele Teplic, člena ODS a šéfa teplické Sportovní haly Pavla Tetřeva. „Nevím, co na to moc říci. Jsem z toho smutný. Odešel velký patriot Teplic a extrémně pracovitý člověk,“ řekl Pavel Tetřev. Osobně se s ním viděl na prosincovém zastupitelstvu Teplic. „Když jsem ho viděl v televizi v sobotu na kongresu ODS, jak mluvil, tak by mě ani ve snu nenapadlo, že se stane tato smutná věc,“ doplnil. Kubera byl mimo jiné předsedou finančního výboru lázeňského města. „Byl znám tím, že nerad rozhazoval. Stavme a budujme jen za ušetřené peníze. To nám vždy kladl na srdce,“ dodal Tetřev. Kubera rád sportoval. „Hodně hrál tenis. To byl pro něho sport číslo jedna. Rád i lyžoval,“ připomněl. Co si nikdy neodepřel, tak to byly cigarety. Lékařům se spíše vyhýbal. „Oni totiž vždycky něco najdou,“ říkal s úsměvem Kubera.

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera: politik, který miloval legraci
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Jaroslav Kubera: Každý chce být předsedou, proto je u nás tolik stran

V Děčíně bude možné uctít památku zesnulého předsedy Senátu a dlouholetého primátora nedalekých Teplic v pondělí 20. ledna od 17 hodin, kdy se koná malá pieta na Masarykově náměstí u kašny.

Hynek Hanza, současný primátor Teplic.
Kubera byl můj politický táta, který mi teď odešel, smutní primátor Teplic