„Zdravotní komplikace začaly v polovině listopadu, kdy jsme pozorovali první problémy s přijímáním potravy a změny v chování tuleního samce. Po konzultaci s veterinárními lékaři jsme Juniora převezli do veterinární ordinace na Střekov, kde byl několikrát vyšetřen a dostal léky podporující fungování střev," popisuje zooložka Ilona Pšenková.

Prognóza bohužel nebyla nijak příznivá.

Operace věšinou končí úhynem

„Junior byl pro lepší kontrolu a manipulaci oddělen v zázemí pavilonu pro lachtany. Byl pod neustálou kontrolou a dostával léky, nitrožilní výživu i dostatek tekutin. I přes veškerou snahu zoologů, chovatelů a veterinárních lékařů se nepodařilo průběh onemocnění zvrátit, po téměř třech týdnech byl Juniorův úbytek váhy a sil tak markantní, že jsme se rozhodli z humánních důvodů přistoupit k euthanazii," dodává Pšenková.

Následná pitva ukázala, že důvodem úhynu bylo vchlípení střev a jejich následná neprůchodnost. „Snahy o operativní zákroky a následnou rekonvalescenci jsou velmi problematické. Vzhledem ke špatné reakci ploutvonožců na anestetika končí většina pokusů o chirurgické zákroky úhynem," vysvětluje veterinářka Jana Matoušková.

Zoo teď věří, že v dohledné době získá nového samce.

Tuleního samce Juniora musela (uprostřed) ústecká zoo utratit.