Smutná zpráva pro horolezeckou veřejnost i Ústečany se stále více potvrzuje. Jedna z nejznámějších českých horolezkyň, vedoucí ústecké prodejny Hudy sport Zuzana Hofmannová, zemřela při sestupu z dvanácté nejvyšší hory světa Broad Peak (8047 m. n. m.).

Vše potvrzují její přátelé a hlavně zveřejňované zápisky z expedice, které se nově objevily na webovém portále vrcholeni.cz. „Od roku 2003 jsme spolu byli devětkrát na expedici a stále nemůžeme uvěřit, že se již neuvidíme nejen na horách, ale také se nepotkáme na skalách či neposedíme na chaloupce v Ostrově," píší zde účastníci expedice Pavel Matoušek a Olga Nováková.

Manžel vyrazil za ní

V Ústí na třiapadesátiletou Zuzanu Hofmannovou vzpomínají hlavně zákazníci obchodu s oblečením do hor, který vedla. „Ptají se zde na to často. Bylo to v televizi a v novinách," potvrzuje jedna ze zdejších prodavaček. V obchodě ale její památku nic nepřipomíná a příliš se tu lidem o událostech mluvit nechce.

Na horolezkyni její kolegové ale vzpomínají na internetových stránkách prodejny. „S bolestí v srdci jsme si minulý týden přečetli poslední zprávu z expedice, že naše dlouholetá kamarádka a spolupracovnice Zuzka Hofmannová vystoupila dne 31. 7. 2012, jako první Češka, na vrchol hory Broad Peak, ze kterého se již bohužel do základního tábora nevrátila. Kdo jste ji znali, vzpomínejte na ni spolu s námi," stojí zde.

Podle informací Deníku směrem do Himálají vyrazil manžel Zuzany Hofmannové, který se také věnuje horolezectví. Prý se chce pokusit najít její tělo.

Se čtyřmi osmitisícovkami na kontě patří mezi nejúspěšnější české ženy.

Velká ztráta

Velmi smutní jsou i přátelé horolezkyně. „Prvotní informace o tom, že Zuzana Hofmannová nesestoupila s ostatními členy expedice a je nezvěstná, mě zaskočila a nemohla jsem jí uvěřit. A pořád ještě nevěřím. Je to obrovská lidská a sportovní tragédie. Pro české horolezectví velká ztráta. Ale kdo zná hory, ví, že prostě takové jsou – přívětivé i nebezpečné,"  uvedla včera Klára Poláčková, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mt. Everest.

Ze zápisků výpravy se dá vyčíst, co se v himalájských výškách vlastně stalo. V úterý 24. července výprava dorazila do základního tábora pod vrcholem Broad Peak, který se nachází ve výšce 4850 metrů. Zde dva dny odpočívá, aby její členové nabrali dostatek sil. Navíc je špatné počasí a žádné z výprav, kterých je zde více, se dosud na vrchol vystoupat nepodařilo.

V pátek 27. července po poledni expedice vyráží do vyšších nadmořských výšek, kde jsou další tábory na cestě k vrcholu.  V neděli 29. července Zuzana Hofmannová s dalším členem expedice vstupují do tábora C3 ve výšce 7000 metrů. Zbytek výpravy  zůstává o něco níže.  „Od půlnoci silně fouká a nedá se spát. Vítr se utiší až před polednem," popisují situaci členové výpravy.

O den později Olga Nováková a  Pavel Matoušek sestupují do nižších poloh. Další horolezci jsou v táboře  C3,5. Zuzana  a další horolezec vystupují do C4  ve výšce 7460 metrů.

Poslední červencový den Zuzana vyráží k vrcholu, podle všeho sama. Část cesty je na laně s íránskými bratry Rezabahadoravými. Vrcholu dosáhne v 11:30, právě v době, kdy ho opouští skupina slovinských horolezců a Polák Pavel Michalski. Počasí zde prý není příliš příznivé.

Kolem šesté hodiny ráno se na cestu vydávají i další členové expedice, dostávají se ale jen do výšky 7700 metrů. Zde si všimnou pádu taiwanského horolezce a zorganizují jeho záchranu. To jim trvá 11 hodin.

„Tonda se ještě pokusí vrátit do sedla, ale v mlze otáčí a chystá se na návrat Zuzany," zní zápis v deníku. „Druhý den ještě Tonda znovu vystupuje téměř až do sedla a pátrá po Zuzce. Marně," dodává. Odpoledne jako poslední opouští horu a vrací se do základního tábora. Na hoře zahyne ještě jeden z šerpů taiwanské výpravy, který spadne do ledové říčky.

Jandík: Šance na přežití je nulová

Každý, kdo chodí 
do vysokých hor, 
je především odpovědný sám za sebe. Sám musí realisticky zvážit riziko, své možnosti, počasí a podmínky v daném místě. Možnost pomoci někomu jinému ve výškách kolem 8000 metrů je hodně omezená, lze pomoci čajem, přítomností a dobrým slovem. To je asi tak všechno…

I na relativně snadných cestách, jako je normálka na Broad Peak, se může něco zvrtnout, a i ten nejlepší lezec se může ocitnout ve špatnou chvíli na špatném místě, a nic už s tím pak neudělá.

Zatím není jasné, co se Zuzaně stalo a ani aktualizovaná zpráva z webu expedice do toho víc světla nepřinesla… Pouze blíže nespecifikované tvrzení, že zahynula. Vzhledem k tomu, že uplynul už týden od okamžiku, kdy Zuzana stanula na vrcholu Broad Peaku, jsou šance na případné přežití, pokud by se nestala obětí laviny nebo zranění, v podstatě nulové. Člověk ve velké výšce rychle ztrácí sílu a energii a pokud nemá zásobu plynu, aby si mohl připravovat tekutiny, jde to s ním z kopce.

Člověk si to asi nechce připustit, ale toto je realita vysokých hor.

Petr Jandík, 
editor horyinfo.cz, horolezec s více než 30 letou praxí a bývalý trenér a instruktor horolezectví

Vzkazy pro Zuzanu na Broad Peak

Libor rebel Hroza: Se Zuzkou jsem byl několik let v jednom horolezeckém oddíle. Byla to skvělá ženská a horolezkyně.

Zvoneček: Několik let ji známe, byla to odvážná osobnost plná nadšení, úspěchu a úsměvů. Zuzko, nezapomene. Šumaváci.

Bob: Zuzka odešla za kamarády, je jich tam hodně, jednou se tam nahoře sejdeme, spacáky z Ústí nás léta hřejou, zabalím se a bude mi smutno.

Ouzin: Pěkné polezení tam nahoře v ráji s kamarády…

Vzkazy z webu horyinfo.cz, vaše vzkazy můžete posílat 
na ustecky@denik.cz

Psali jsme…
- Ústecká horolezkyně se nevrátila z osmitisícovky
- Profesionálky: Hofmannová, pokořitelka osmitisícovek