Přestože letošní sněžení přináší na Teplicko větší množství vody než v předešlých letech, na loňské sucho to nestačí. I když se nám zdá, že letošní zima je hodně sněhová a mrazivá, meteorologové ji označují za teplotně nadprůměrnou.

„A samozřejmě i to vzhledem k zásobě vody v přírodě hraje důležitou roli. Prosincový průměr byl v případě Teplicka 2 stupně na normálem, a i leden byl lehce teplotně nadprůměrný,“ uvádí Radek Tomšů z meteorologické stanice v Ústí na Kočkově.

Podle něj je letošní zimní období poměrně větrné, což urychluje výpar vody. „Má to negativní vliv na její udržení v krajině. Navíc se srážky projevují spíše na místních horách než ve vnitrozemí. Na jihu okresu směrem k Litoměřicku už toho tolik není,“ dodává meteorolog.

Aby se vrátila voda, která by vymazala loňské katastrofální sucho, tak by musel být srážkově bohatý únor a ještě celý začátek jara. Jenže podle Radka Tomšů takové výhledy rozhodně nejsou. Zrovna minulou neděli teploty v Teplicích vyšplhaly přes den až k deseti stupňům nad nulou.

Loňský rok byl podle pracovníka z Kočkova opravdu výjimečný. „Období od dubna do října bylo rekordně teplé a zároveň i poměrně suché. K takovým extrémům samozřejmě docházelo i v minulosti, např. rok 1947 byl dosti podobný. Problémem je, že takové teplé situace se v posledních 30 letech opakují stále a stále častěji a s větší intenzitou,“ upozorňuje.

Pokud se bude dál takto silně oteplovat, extrémy mohou být ještě silnější. Už vloni jsme viděli v Ústeckém kraji při kombinaci vysokých teplot a sucha značný negativní dopad na vegetaci a také na vodu v řekách a nádržích. Například vodní nádrž ve Všechlapech u Teplic byla téměř prázdná.

Předpovědět počasí vyžaduje zkušenosti a dobrá vstupní data

Radek Tomšů se předpovědím počasí věnuje od malička. Už jako školou povinný klučina si v Teplicích denně poctivě zapisoval teploty z měřidla umístěného na rámu okna dětského pokoje. Záznamy má dodnes schované a občas z nich i čerpá. Vystudoval obor meteorologie a klimatologie. Od roku 1999 působí v Českém hydrometeorologickém ústavu.

Nejprve sbíral zkušenosti v Praze, od roku 2002 pracuje jako meteorolog prognostik na severočeské pobočce v Ústí nad Labem - Kočkově. Počasí lze podle něj seriózně předpovídat jenom na týden dopředu. Samotnému stanovení předpovědi předchází pečlivý sběr informací z mnoha zdrojů. Využívají se k tomu také zkušenosti a úsudek meteorologa.

„I když je předpověď počasí vysoce odborná, někdy by se nám hodila křišťálová koule,“ říká v lehké nadsázce meteorolog z Teplic. „Samozřejmě ale chceme, aby naše předpovědi byly co nejpřesnější a pomohly lidem v jejich práci a aktivitách,“ dodává.

Co všechno obnáší práce meteorologa, to si můžete přečíst v rozhovoru s Radkem Tomšů v aktuálním vydání Týdeníku Směr.