Značky nařizují motoristům používat na autech dle vyhlášky zimní pneumatiky v označených úsecích.

V případě dopravní nehody může pojišťovna vyvodit důsledky mezi nehodou a nepoužitím povinné zimní výbavy (zimní pneumatiky) a zohlednit je při likvidaci škodní události. Povinnost použít na určitých úsecích zimní pneumatiky je platná od listopadu a v případě porušení se vystavujete dvoutisícové pokutě a ztrátě jednoho bodu.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ jsou nové dopravní značky, které byly zavedeny od 1. 7. 2008. Na některých místech už platily minulou zimní sezonu.

Značky označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno pro provoz za zimních povětrnostních podmínek z hlediska použitých pneumatik. Tam kde bude umístěna nová dopravní značka „Zimní výbava“ (č. C 15a), budou v období od 1. listopadu do 30. dubna muset mít řidiči bez ohledu na aktuální počasí nebo stav vozovky zimní pneumatiky. Novou dopravní značku „Zimní výbava“ a „Zimní výbava konec“ na našich silnicích schválilo ministerstvo dopravy.

Tato dopravní značka je přikazovací a přikazuje řidiči pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik na všech kolech.
Zimní pneumatika musí splňovat hloubku vzorku.
Pneuservisy v teplickém okrese zažily první velký nával motoristů, kteří si přijeli vyměnit letní pneumatiky za zimní, již na začátku října, kdy napadl první sníh.
Ne všichni motoristé ale stihli přezout. Někteří ještě jezdí na letních pneumatikách. Čekají na další sníh.

Více ve středečním Teplickém deníku