„Bohužel musíme na poslední chvíli oznámit zrušení závodu. Důrazně nás o to požádaly obec Moldava a Horská služba Bouřňák. A to z důvodu totálního kolapsu v této horské lokalitě,“ uvádějí pořadatelé na webu závodu. Páteční den, kdy opět sněžilo, situaci na horách nikterak nezlepšil.

Sportovní akce by znamenala nával příznivců běžeckého lyžování, což ale v teplické části Krušných hor není zrovna žádoucí. Organizátoři závodu se odkazují na silničáře, kteří nejprve musí zajistit dostupnost pro tamní obyvatele a teprve až poté mohou rozšiřovat příjezdové komunikace a frézovat parkoviště. Právě odstavné plochy jsou potřebné kvůli závodům.

„Horská služba společně s vedením obce Moldava na nás apelují, abychom nevyjížděli na hory a neparkovali tam. Kdyby tam najelo 200 závodníků, neměli by kde odstavit svá auta. A to nemluvím o veřejnosti, která by se na atraktivní závod přijela podívat,“ říká zklamaně Silvie Polanská z organizačního týmu.

Na cestě od „trafa“ k vlakovému nádraží Nové Město jsou až dvoumetrové duny sněhy. „Nelze se tam přepravovat ani skútrem. Na víkend se ani nebudou upravovat běžecké trasy pro veřejnost,“ stojí v prohlášení organizátorské TJ Lokomotivy Teplice. O náhradním termínu Krušnohorské třicítky budou organizátoři veřejnost informovat na webu závodu.

„Je to smůla. Chystali jsme se na hory s rodinou. Ale když vidím ty kalamity v televizi, tak víkend vypustíme,“ komentuje situaci Marek Novák z Teplic. Podle horské služby by cestu na zdejší kopečky měli lidé zvážit i kvůli tomu, že pak jejich auta komplikují práci silničářů. Běžecký závod se měl spolu s řadou doprovodných běhů konat v sobotu i v neděli především v Novém Městě v Krušných horách. Akce je součástí projektu České unie sportu Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

Kořeny dálkového běžeckého závodu po východní části Krušných hor sahají až do roku 1980, kdy se jel první ročník tehdy ještě Krušnohorské 50. V 80. letech účast pravidelně přesahovala 1000 účastníků. Pak ovšem začala závod provázet smůla. V roce 1988 se pro nedostatek sněhu nekonal. O rok později byl dvakrát odložen a nakonec zrušen. Rok poté byla K50 vymazána ze seznamu soutěží z důvodu velice znečištěného ovzduší způsobeného silným podkrušnohorským průmyslem.

Ve snaze navázat na svou dřívější slávu bylo v roce 1992 sportovní zápolení v oblasti Mikulova a Nového Města opět obnoveno, ovšem už jako kratší trať Krušnohorská 30. I tento závod se v dalších letech několikrát nekonal pro nedostatek sněhu. Obliba mezi běžkaři už nebyla taková jako u padesátky, a to zejména kvůli dvoukolové podobě závodu, která není pro maratonce příliš atraktivní.