VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plánují sociální služby

BYSTŘANY - Obec Bystřany bude tvořit komunitní plán sociálních služeb. O čem vlastně komunitní plánování je a jaký bude mít pro obec efekt hovoříme se starostou Ivanem Vinickým.

28.5.2007
SDÍLEJ:

Ministrině Džamila Stehlíková si povídá s klientkou bystřanského domova důchodců.Foto: DENÍK/Zdeněk Traxler

Co komunitní plánování sociálních služeb vlastně znamená?
Tvorba plánu je poměrně složitý proces, ovšem založený na jednoduchém principu. Plánují se sociální služby, ale jde také o rozvoj občanské společnosti. Sledují se především sociální problémy. Výsledkem je plán, jak tyto problémy odstraňovat a jak lépe vycházet vstříc potřebám všech, kteří v obci žijí. Na komunitním plánu by se měli shodnout obecní úřad, poskytovatelé sociálních služeb, dalších významné organizace a v neposlední řadě občané, rodiny s dětmi, senioři, zdravotně postižení, zkrátka všichni, kteří v naší obci žijí a mají své potřeby. Úkolem komunitního plánu je najít v dané obci skryté rezervy, ať už jde o iniciativu lidí nebo i materiální vybavení.
Půjde tedy o jakýsi široký rozhovor s občany?
Vlastně ano. Představitelé obce, organizací a úřadů vlastně uvažují nad tím, co by se především v sociální oblasti dalo zlepšit a udělat. Přínosem bude už to, že se všichni sejdou a budou přemýšlet. Samozřejmě, že rozhovory budou muset být strukturovány a organizovány, aby výsledkem nebyl chaotický sumář názorů.
Jak ted yproces plánování bude probíhat?
V současné době se formuje pracovní skupina. V ní jsou představitelé obecního úřadu, našich škol, domova důchodců a přibudou další zástupci organizací, s nimiž byla v minulosti navázána spolupráce. Do pracovní skupiny se mohou zapojit i občané. Mohou se přihlásit na obecním úřadě. Jejich znalosti místního prostředí a specifických potřeb občanů chceme při plánování co nejvíce využít. Pracovní skupina složená z laiků i odborníků bude vyhodnocovat analytická data i prosté zkušenosti a vymezí tak problémové oblasti. Poté bude navrhovat a třídit aktivity, které by pomohly problém vyřešit. Po metodické stránce bude nad procesem plánování bdít Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje, a. s.

28.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lenka Taussigová Kocmanová
11

Jsme vášniví turisté, říká Lenka Kocmanová Taussigová

Teplice - Karviná 1:0
11

FOTO: Šťastné teplické vítězství zařídil Vaněček

Archeologové odkryli už tuny nevybuchlé válečné munice

Bílina - Předpolí Dolu Bílina ukrývá nejen nálezy ze středověku.

Změna ve vyhlášce dopadne na pacienty. Připlatí si více za léky

Severní Čechy - Na první pohled jde o nepatrnou změnu jednoho slůvka ve vyhlášce. Ve skutečnosti ale může mít dopad na tisíce českých pacientů. Zvýší se jim totiž doplatky za léky. Podle některých odborníků budou muset lidé platit až o třetinu víc.

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Je sečteno. Volby v Ústeckém kraji drtivě ovládlo ANO před SPD

Ústecký kraj /FOTO/ - Sládek na policii, Horáček na koloběžce. To jsou jen některé ze zajímavostí, které jsme zachytili při volbách v Ústeckém kraji.

Jednání o propojení Moldavy s Holzhau posouvá sesuv

Krušné hory - Na radnici v Rechenbergu-Bienenmühle se nedávno konalo další jednání o autobusovém propojení železničních stanic Moldava a Holzhau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení