Vodu do městského letního koupaliště či do rybniční soustavy tak bude moci čerpat i nadále. Společnost Coal Services, která v procesu s městem opakovaně neuspěla, momentálně řeší, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

NEBUDOU KUPOVAT, CO JIM PATŘÍ

„Výsledek krajského soudu nás těší. Vzhledem k tomu, že jsme uspěli už dříve u okresního soudu a také s návrhem na předběžné opatření, tak nás rozhodnutí nepřekvapilo,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Spor eskaloval na jaře roku 2016. Coal Services tehdy oslovil město s nabídkou, zda si vodovod nechce odkoupit, či vzít do nájmu. Vedení Duchcova to odmítlo s tím, že přivaděč je několik let v majetku města, a tudíž nebude kupovat něco, co už mu patří.

„Vzhledem k tomu, že město nakládá s veřejnými prostředky, nemůže si koupit něco, o čem je přesvědčeno, na základě dohledaných dokumentů, že je jeho,“ sdělil Šimbera.

Firma Coal Services měla jiný názor. „Spor o vlastnictví přivaděče vody z Obřího pramene má své kořeny už v roce 1994, kdy tehdejší Mostecká uhelná realizovala jeho stavbu za účelem náhrady důlních škod. Ačkoli předání stavby městu Duchcov v uvedeném roce proběhlo, k jednoznačnému právnímu dořešení vlastnických vztahů už bohužel nedošlo,“ řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en, pod kterou Coal Services spadá.

„Dohodu, kterou by představenstvo Coal Services mohlo v rámci řádné péče o aktiva společnosti přijmout, se však nepodařilo s městem nalézt. Proto nezbylo než nechat ve věci rozhodnout soud,“ dodala Benešová.

Nedávné rozhodnutí odvolacího krajského soudu vyznělo v prospěch Duchcova. Coal Services už může podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Jestli tak učiní, není v tuto chvíli jasné.

„Rozsudek nemáme v písemné podobě k dispozici. Případné další právní kroky proto zvážíme, až si ho budeme moci prostudovat,“ doplnila mluvčí.

Celý problém s prameny se datuje do roku 1879, kdy se na Dole Döllinger vyvalilo obrovské množství vody a utopilo se v ní 21 horníků.

BRONZOVÝ POKLAD

Vlastníci dolu se následně dohodli s majiteli lázní a celého panství, že budou Obří pramen odčerpávat. Jeho regulace měla ochránit šachty a horníky, aby se podobná tragédie neopakovala, a zároveň zachovat zdroj léčebné vody pro lázně.

Obří pramen v Lahošti se zapsal do historie i jinak. A to svým pokladem. Při úpravách Obřího pramene v roce 1882 byl totiž ve skalní trhlině v hloubce asi 6 metrů ve stěně vřídla pod nánosem bahna nalezen překocený bronzový kotel obsahující velké množství bronzových předmětů.

„Od jeho náhodného nálezu se stal natolik proslaveným, že je kromě Česka součástí expozic prestižních evropských muzeí i sbírek soukromých zahraničních sběratelů. 'Duchcovská spona' a 'duchcovský horizont' se staly v keltské literatuře pojmem,“ napsala v úvodníku knihy Duchcovský poklad v Lahošti - Evropský fenomén Věra Bartošková.