„Strany učinily další důkazní návrhy, soud tedy jednání ještě odročil. Bude tedy probíhat další dokazování a měly by zaznít i závěrečné řeči," řekla Morkusová. Během čtyřdenního hlavního líčení vypovídali obžalovaní, poškození, svědci i znalci.

Případ se stal loni v noci na 18. května. Útoku předcházela potyčka u jedné z duchcovských restaurací, kde nejmladší z obžalovaných společně s dalším mladíkem chtěli ukrást kolo. Majitele kola pak zbili, zlomili mu ruku, nos a způsobili mu pohmožděniny na celém těle.

O dvě hodiny později podle spisu vyvolal mladistvý útočník konflikt s manželským párem v nedaleké ulici Bratří Čapků. Mladík pak téměř dvoumetrovou větví na muže zaútočil. Poté se k němu přidali další tři útočníci a brutálně napadli i manželku zbitého muže. Dvě ženy ji strhly na zem, opakovaně jí tloukly hlavou o zem, bily pěstmi do obličeje, a když zakročil starší muž, kopla ji jedna z útočnic znovu do obličeje. Žena skončila po útoku v nemocnici s pohmožděninami, léčí se ale dodnes. „U poškozené se rozvinula posttraumatická stresová porucha se symptomy agorafobie s panickou poruchou," napsala v obžalobě státní zástupkyně.

Obžaloba nebyla podaná na rasově motivovaný čin, právní zástupkyně poškozených manželů Klára Kalibová ale už dřív řekla, že o rasismus šlo. Její klienti u soudu žádají odškodnění. Podle serveru iDnes.cz žádá napadený muž 400.000 korun, jeho manželka 600.000 korun. Podle předsedkyně senátu Jany Kurešové už asi 20.000 korun útočníci svým obětem zaplatili. „Nejprve deset tisíc a pak další částky po dvou nebo dvou a půl tisících podle toho, co našetřili," řekla soudkyně serveru. Majitel kola dostal podle serveru od útočníků 10.000 korun a víc už nežádá.

Žalobce viní útočníky z těžké újmy na zdraví, některé z pokusu o tento čin, výtržnictví a nejmladšího z obžalovaných i z nebezpečného vyhrožování. Manželskému páru údajně vyhrožoval také ve chvíli, kdy je odvážela sanitka do nemocnice. Mladíkovi hrozí až šestileté vězení.

Útok ve městě vyvolal protiromské nepokoje, ve městě několikrát demonstrovali pravicoví extremisté.