Dva z obžalovaných se rovnou odvolali k vrchnímu soudu, další si na rozhodnutí o odvolání ponechali lhůtu. Stejně učinila žalobkyně i zmocněnkyně poškozené, dnešní rozsudek je tedy zatím nepravomocný a cizinci zůstávají ve vazbě. Senát je také na návrh státní zástupkyně vyhostil na 10 let z České republiky. A mají se podělit o náhradu škody za později nenalezené hodinky v hodnotě přes milion dvě stě tisíc i o úhradu nemajetkové újmy prodavačkám, jedné 250, druhé 50 tisíc.

Verdikt měl padnout už na minulém líčení na konci května, soudce Jiří Blažek ale přišel s překvapivou zprávou od policejního prezídia. V té stálo, že ve Velké Británii stíhají jako podezřelého Dominykase Pivorase, kterého v případu teplické loupeže ústecké státní zastupitelství žalovalo v nepřítomnosti jako uprchlého.

Měl loupit ve Spojeném království a ze zprávy nevyplývalo, jestli ho tam zadrželi, nebo také uprchl, byla tu tedy hypotéza, že by mohl v líčení k teplickému případu ještě svědčit. Jak se ale později ukázalo, šlo o několik let starou zprávu, a senát mohl verdikt ve čtvrtek 18. června vynést.

Danasu Pečiukonisovi, Osvaldu Steponavičiusovi, Donatasu Zapolskisovi a Vitaliji Ročkovi se na rozdíl od jejich „šéfa“ uprchnout nepodařilo a za loupež jim hrozil nepodmíněný trest mezi 8 a 15 lety. Přepadení klenotnictví Provazník v Teplicích zorganizovali v prosinci 2018, na jeho prodavačky mířili kuličkovou pistolí, jim a také vedoucímu obchodu i zákazníkovi, který tehdy v prodejně byl, nastříkali slzný plyn do očí a pak všechny spoutali. Na jedné z prodavaček zanechal jejich zločin vážné následky, od doby jeho spáchání doteď je v pracovní neschopnosti, má invaliditu třetího stupně a trpí posttraumatickým stresovým syndromem.

Kriminalisté všechny lupiče vyjma strůjce přepadení Pivorase vypátrali ani ne za 24 hodin, nejspíš všichni ale byli podle výpovědí obžalovaných pěšáky dalších osob v Litvě, kteří do Čech vůbec nejeli. Další Litevci loni v říjnu vykradli klenotnictví v Ústí nad Labem. Chytit se je podařilo záhy i díky pomoci německé policie. A napotřetí lupiči litevské národnosti přepadli prodejnu klenotů v centru Chomutova v červnu 2019. Podle dřívějšího vyjádření policie spolu všechny případy souvisejí a spojuje je také to, že přepadené prodejny patří stejné firmě, Klenoty Provazník.