Celý soudní proces je rozložený do několika dnů. Soudce Stanislav Řehola hned v pondělí 3. srpna zahájil výslechy obviněných. Jako první v půlkruhu v soudní síni vypovídala Žaneta Dunková. Popsala především svoji šarvátku s další ženou. Ovšem bez konkrétního vylíčení sporných okamžiků.

„Bránila jsem pouze naše dítě. S tou ženou jsme se poprali jako ženský, nic víc. Celou mě poškrábala a nadávala nám do černých sviní, což mě vytočilo. Pak se to teprve všechno nějak semlelo a přijela policie. Je mi líto, co se stalo. Chtěla bych se poškozeným omluvit,“ komentovala svoji verzi. Soudce přitom poukázal na nějaké rozpory mezi původní výpovědí na polici a tím, co dotyčná řekla v pondělí u soudu. Obviněná to vysvětlovala dlouhou dobou, která od incidentu už uplynula.

Státní zástupce v obžalobě líčí původ rvačky tak, že se David Michajlak zastal na koupališti maminky s dítětem, kterou po vzájemné slovní rozepři napadla žena romského původu. „Poškozenou udeřila dvěma údery pěstí do hlavy, a to nad levé ucho a pod levé oko. Následně poškozenou chytila za vlasy a strhla jí na dno bazénku, kde ji držela u hladiny, načež jí jednou rukou pustila a opakovaně jí udeřila do zad a do krku. U toho řvala, že jí zabije. Když se poškozené zastal David Michajlak, tak napadla i jeho, a to úderem pěstí do obličeje,“ přečetl z obžaloby v soudní síni Pavel Norek ze státního zastupitelství v Teplicích.

Při vyšetřování celého případu vypovídalo na policii zhruba dvacet lidí. Většina z nich popsala dění tak, jak stojí v obžalobě. Jinak to ale vidí skupina obžalovaných Romů. Podle nich se vlastně nic nestalo a vše je namířeno schválně proti nim. „Kdybych se chtěl s někým poprat, tak si to vyřídím osobně. To říkám upřímně. Nepotřebuju k tomu přeci další kamarády,“ uvedl v soudní síni svalnatý Radek Čonka.

Svoji komunitu hájil u soudu také další obžalovaný Jiří Demeter. „Kdyby se prali ženský, tak ať si to vyřídí, a všichni se tomu zasmějeme. Ale když tam do toho šel ten chlap, tak už to nebylo spravedlivý, dal naší Žanetě pěstí a to jsem chtěl řešit. Odstrčil jsem ho od všech, nic víc. Proč bych se ale měl prát. Nemám to zapotřebí. Chci si žít normálním životem,“ vypovídal muž stojící za dřevěnou ohrádkou.

V podobném stylu hájili před soudem své barvy i další obžalovaní. Z jejich výpovědí vyznělo, že se vlastně nic nestalo a nikdo z nich nikoho přes míru nenapadl. Jejich výpovědi nechtěl po skončení pondělního prvotní dne komentoval ani státní zástupce. „Nebudu se k tomu teď vyjadřovat. Až po výslechu všech svědků z obou stran. Vše potřebné pak řeknu ve své závěrečné řeči,“ byl opatrný Pavel Norek. Soudní jednání bude pokračovat v úterý. Soud chce vyslechnout hlavní postavu celého incidentu. Napadeného Davida Michajlaka